chengguan-looking-on

The South China Morning Post donosi, iż 18 chengguan zostało hospitalizowanych w zeszłym tygodniu w Xiamen (Fujian) w wyniku ataku kwasem siarkowym.

Chengguan to skrót od chińskiej nazwy Biura Przymusu Zarządu Miejskiego (城市管理行政执法局),znanego z brutalności i korupcji. W ostatnich latach Chengguan odpowiadają  za szereg pobić, wymuszeń i kilkanaście przypadków śmierci. Wyjątkowo często ich ofiarami padają uliczni sprzedawcy.

Jak wiele innych organów przymusu w ChRL Chengguan są poza wszelką społeczną kontrolą, a władze w większości wypadków starają się ukryć ich przewinienia. Chengguan odgrywają także rolę bojówek używanych do rozbijania protestów i prześladowania każdego, kto się ośmieli naświetlić przewinienia władz najniższego szczebla.

W 16 wypadkach od 2000 roku, kiedy nie udało się ukryć mordów Chegguan, w większości (poza pięcioma) przypadków sprawców zwolniono z wszelkiej odpowiedzialności. Zazwyczaj sądy decydowały, że ofiary poniosły śmierć w wyniku pobicia lub tortur z powodu słabego zdrowia. (SIC!)

Sami Chengguan są dosyć powszechnie znienawidzeni i padają coraz częściej ofiarą ataków zdesperowanych ludzi. W jednym z ataków Chengguan w 2009 roku Xia Junfeng – uliczny sprzedawca – broniąc się zabił dwóch funkcjonariuszy Chengguan. Xia został skazany na śmierć, a wyrok wykonano we wrześniu br. Xia zdobył ogromne poparcie w ChRL. Tysiące ludzi zażądały bezskutecznie jego ułaskawienia. Cenzura stara się obecnie wymazać jego imię z chińskiego Internetu.

Władze próbują zmienić obraz Chengguan przez wprowadzenie nowych regulaminów i serię programów propagandowych. Nie odnoszą one spektakularnych sukcesów, mimo sięgania po różne techniki. W ramach ocieplania wizerunku nagłośniono sprawę funkcjonariusza, który nie może znaleźć życiowej partnerki. Mimo dobrej aparycji i odpowiedzialnej, dobrze płatnej pracy już czternaście jego randek w ciemno kończyło się fiaskiem w momencie, kiedy ujawnił kim jest.

Nieznany z imienia i nazwiska Chengguan nie rozumie dlaczego tak wiele dziewczyn nie uważa go za doskonałą partię.

images

Opublikował/a Michał Bogusz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.