china_milkPisałem już kiedyś o problemach w ChRL ze zdobyciem mleka w proszku z importu dla dzieci. Problem urósł do tego stopnia, że skupujący odżywki dla dzieci chińscy rodzice powodują braki w Wielkiej Brytanii.

Teraz władze wpadły na nowy pomysł. KPCh zacznie promować karmienie piersią.

Pierwszym krokiem jest zaostrzenie przepisów dotyczących mleka w proszku. Zostaje zakazane umieszczanie zdjęć dzieci na opakowaniach, a w widocznym miejscu mają być umieszczone zachęty do karmienia piersią. Zostanie także zwiększona kontrola nad produkcją i całym łańcuchem dostaw.

Szpitale nie będą mogły otrzymywać „prezentów” od producentów mleka w proszku, ani nie będą mogły wystawiać reklam związanych z producentami odżywek dla dzieci.

Mleko w proszku to w ChRL kolejny bardzo „śliski” politycznie temat od 2008 roku, kiedy wykryto w krajowym mleku w proszku melaminę (syntetyk, który sztucznie zawyża w testach zawartość białka). W efekcie kilkanaścioro dzieci zmarło, a całe pokolenie żyje w strachu przed niewydolnością nerek. Ukarano kilka płotek. Dwie osoby rozstrzelano, ale do prawdziwych zleceniodawców nie dotarto.

Międzynarodowe zalecenia zobowiązują ChRL do promowania karmienia piersią, ale słabo opłacani lekarze dorabiają sobie reklamując lub wręcz handlując mlekiem w proszku dla dzieci. Także matki unikają karmienia piersią zarówno z powodów zawodowych, aby móc wrócić jak najszybciej do pracy, ale też z obawy o jakość żywności, którą same spożywają.

Opublikował/a Michał Bogusz

One Comment

  1. […] prawda władzę zamierzają zachęcać matki do jak najdłuższego karmienia niemowląt piersią, ale brak powszechnego urlopu macierzyńskiego czyni to praktycznie mrzonką. Formalnie, młode […]

    Polubienie

    Odpowiedz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.