Zombie-108-2012-Movie-Image

Zombie 108 (2012)

Nawet wśród specjalistów niewielu zwróciło uwagę na fascynację chińskiej kultury ludowej zombi. Może wynika to z faktu, iż wielu zachodnich specjalistów ma tendencje do ignorowania ludowej kultury chińskiej oraz fiksacji na konfucjanizmie. Dlatego na przykład badacze długo ignorowali taoizm lub chiński buddyzm.

Istoty nazywane Jiangshi (僵尸) – coś pomiędzy zombie i wampirem – zaludniają ludowe opowieści. Nic dziwnego, że horrory z zombi w roli głównej cieszą się w Chinach ogromną popularnością.

Czwarty sezon „The Walking Dead” jest najpopularniejszym serialem na Youku (chiński odpowiednik Youtube). Jego popularność nie wynika tylko z obecności zombi. Jest tutaj obecny także wątek apokaliptyczny.

Chińska fascynacja apokalipsą także nie pasuje ani do powszechnych wyobrażeń, ani do wielu akademickich tekstów. Przecież Chiny mają kierować się cyklicznym wyobrażeniem czasu, więc skąd milenarystyczna apokalipsa?

Znowu, z ignorowania kultury większości Chińczyków. Gdyby „uczeni” badali bardziej realną chińską kulturę, a nie konfucjańską cepelię, to nie byłoby wielu nieporozumień.

W maju 2012 roku w światowych badaniach 20% Chińczyków odpowiedziało, iż wierzy w koniec świata w porównaniu z „tylko” 12% Amerykanów i 4% Niemców. W tym samym roku aresztowano ponad 1000 osób oczekujących końca świata. Także największe powstanie w historii Chin – powstanie Tajpingów, które pochłonęło co najmniej dwadzieścia milionów ofiar – miało milenarystyczne podstawy.

Obecnie zombi wiążą się w chińskiej świadomości z zanieczyszczeniem środowiska (podobnie jak Godzilla w Japonii po II wojnie światowej). Dla wielu Chińczyków zombi to efekt zaburzenia naturalnej równowagi.

Opublikował/a Michał Bogusz

One Comment

  1. […] W ChRL są wciąż świeże wspomnienia epidemii SARS z 2003 roku, które zostały odświeżone przez obawy, że Ebola jest już w ChRL. W Szanghaju podejrzewano Ebolę u mężczyzny, który powrócił z Nigerii, także w Hong Kongu był podobny przypadek. Na to wszystko nakłada się nowa fascynacja legendą o zombi. […]

    Polubienie

    Odpowiedz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.