three-gorges-dam-3Na china.org.cn stronie powiązanej z władzami w Pekinie pojawił się raport o efektach ekologicznych wybudowania nie tylko tamy „Trzech Przełomów”, ale przede wszystkim sieci mniejszych siłowni wodnych na Jangzi.

Według zbiorowego raportu wykonanego przez ministerialne Biuro Komisji ds. Zarządzania Zasobami Rybołówstwa Rzeki Jangzi system ekologiczny w górnym dorzeczu rzeki się załamał i wiele gatunków tam występujących jest na granicy wyginięcia.

Dane z wieloletnich obserwacji Chińskiej Akademii Nauk różnych odgałęzień Jangzi dostarczają materialne podstawy raportu. Przykładowo, liczba czterech rodzajów karpia zmalała w ciągu 60 lat w Jangzi z szacunkowych 30 miliardów do 100 milionów. Jest to praktycznie trzyst0krotny spadek.

Rządowi eksperci wzywają do zacieśnienia kontroli i ograniczenia do rozsądnej skali rozwoju w regionie w celu ograniczenia degradacji ekologicznej.

Straty nie odnoszą się jedynie do środowiska naturalnego, ale też uderzają w podstawy gospodarcze regionu. Poszkodowane są nie tylko tradycyjne gałęzie przemysłu jak rybołówstwo, ale też nowe. Włącznie z siłowniami wodnymi. Największym problemem jest zagęszczenie małych elektrowni wodnych, które nie są wyposażone w żadne urządzenia umożliwiające swobodne przemieszczanie się fauny. Gęsto występujące tamy powodują też zwiększanie się zamulenia rzeki i wzajemnie wpływają na ograniczenie możliwości produkcyjnych.

Opublikował/a Michał Bogusz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.