jiangzemin-15757Hiszpański sąd wydał nakaz aresztowania pięciu byłych najwyższych urzędników ChRL włącznie z byłym Przewodniczącym ChRL Jaing Zemin i byłym premierem Li Peng w związku z oskarżeniami o ludobójstwo w Tybecie. W ten sposób sąd zgodził się z argumentacją protybetańskich organizacji praw człowieka, które wniosły oskarżenie.

Pozostali oskarżeni to: były szef policji i bezpieki Qiao Shi, były szef KPCh w Tybecie Chen Kuiyan oraz były minister planowania rodziny Pen Pelyun. Co prawda, nikomu nie postawiono formalnych zarzutów, ale zgodnie z hiszpańskim prawem zatrzymanie i doprowadzenie przed obliczę sędziego śledczego jest niezbędne przed formalnym oskarżeniem. Sąd chciałby także przesłuchać następcę Jiang Zemina – Hu Jintao.

Praktyczne wykonanie nakazów aresztowania jest niemożliwe, mimo wydania międzynarodowego nakazu aresztowania, posiada jednak duży wymiar symboliczny.

Pekin określił prowadzone śledztwo jako ingerencje w sprawy wewnętrzne, a treść oskarżeń jako „czystą fabrykację”.

W Hiszpanii od 1977 roku obowiązuje zasada uniwersalnej jurysdykcji w sprawach dotyczących zbrodni wojennych i innych poważnych naruszeń prawa międzynarodowego, jak zbrodnie przeciwko ludzkości i ludobójstwo. Sądem właściwym dla takich spraw jest Trybunał Narodowy (La Audiencia Nacional).

Najsłynniejszą sprawą było oskarżenie byłego dyktatora Chile Pinocheta, który został zatrzymany w wielkiej Brytanii, gdzie spędził dwa lata w areszcie domowym walcząc z hiszpańskim wnioskiem ekstradycyjnym. Inne głośne sprawy wiązały się z ludobójstwem w Rwandzie, ściganiem nazistowskich zbrodniarzy, nalotami w Strefie Gazy i salwadorskimi szwadronami śmierci.

W 2009 roku ograniczono prawo Trybunału Narodowego do rozpatrywania tylko spraw, gdzie pokrzywdzonymi są obywatele hiszpańscy – w sprawie Jiang Zemin i „współsprawców” jedną z ofiar jest buddyjski mnich naturalizowany w Hiszpanii.

Opublikował/a Michał Bogusz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.