article-2341793-1A526588000005DC-318_640x477Wraz z postępującym rozwojem i bogaceniem się (przynajmniej niektórych sektorów) społeczeństwa pojawiają się w ChRL także kłopoty psychiczne typowe dla krajów rozwijających się. W rezultacie rośnie liczba depresji.

Konserwatyści będą twierdzić, iż podobnie jak na Zachodzie dla wielu ludzi rosnący dobrobyt nie jest wstanie zrekompensować rozpadu tradycyjnych więzi rodzinnych i przyjacielskich.

Osoby o szerszych horyzontach mogą powiedzieć, że wraz z postępem rozwijają się narzędzia rozpoznania problemów psychicznych. Fakt, że nie zdawano sobie sprawy z jakiegoś problemu, nie oznacza, iż tego problemu nie było.

Co prawda ChRL nie prowadzi statystyk odnośnie zdrowia psychicznego, ale wiele cząstkowych danych wskazuje na wzrost kłopotów psychicznych, głownie mamy do czynienia z depresją.

Problem jest zwielokrotniony przez brak przygotowania systemu ochrony zdrowia na rosnącą liczbę przypadków depresji klinicznej. Psychoterapia w ChRL jest ekstremalnie droga. A i tak, 80% populacji ChRL nie ma dostępu do opieki psychiatrycznej.  Także tradycyjna kultura chińska raczej nie zachęca ludzi do odkrywania problemów wewnętrznych. Rezultat? Chińczycy masowo sięgają po psychotropy.

Liczba sprzedanych leków antydepresyjnych między 2011 a 2012 rokiem wzrosła o 22,6%. W Pekinie jeden szpital – Anding – jeszcze kilka lat temu sprzedawał około tysiąca opakowań leków antydepresyjnych miesięcznie, dzisiaj jest to 30 tysięcy.

Razem z depresją rośnie liczba samobójstw. Według danych WHO ChRL jest na siódmym miejscu na świecie (na 110 badanych krajów w 2011 roku).

Opublikował/a Michał Bogusz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.