unmanned_boat_4

ChRL próbuje zwiększyć swoją obecność na morzach ją otaczających, ale problemem jest dosyć silny sojusz ościennych państwa – wsparty przez Stany Zjednoczone. Pekin jest osamotniony nie tylko politycznie, ale też militarnie i strategicznie. Wszystkie wyjścia na otwarte morze są kontrolowane przez obce (i delikatnie mówiąc nieentuzjastycznie nastawione do ChRL) państwa. Nawet przy obecnej szybkości rozwoju sektora militarnego komunistyczne Chiny nie będą w przewidywalnej przyszłości zdolne zniwelować połączonego potencjału wojskowego i strategicznej pozycji swoich sąsiadów. Dlatego szykują się do konfliktu asymetrycznego.

Celem jest zdolność odepchnięcia przeciwnika (Stanów Zjednoczonych) z Zachodniego Pacyfiku przez osiągnięcie możliwości do zadania obcej flocie nieakceptowalnych przez nią strat. Do tego służy program budowy floty łodzi podwodnych, szybkich kutrów torpedowych oraz dronów morskich.

Profesor Ma Zhongli – specjalista od robotyki morskiej na Uniwersytecie Harbińskim* – potwierdził w wywiadzie dla SCMP, iż Pekin od dziesięciu lat intensywnie inwestuje w program dronów morskich, ale dopiero ostatnio zauważono możliwości ich praktycznego wykorzystania w celach eksploracyjnych i wojskowych.

Drony woskowe mają być używane do zbierania informacji i mylenia systemów naprowadzania przeciwnika. W przyszłości mają być wykorzystywane do działań ofensywnych po uzbrojeniu w rakiety i karabiny maszynowe. Największe zastosowanie mają mieć w czasie niekorzystnej pogody oraz do stałego nadzoru terenów spornych.

No cóż. Jakieś prace są na pewno prowadzone, ale jaki jest ich rzeczywisty stan zaawansowania nie wiadomo. Fakt, że sprawa zostaje nagłośniona akurat teraz, kiedy zaostrza się spór z sąsiadami na Morzach Południowochińskich i Wschodniochińskim, nie jest przypadkiem. Pekin musi pokazać muskuły, pytanie: komu? Sąsiadom? Waszyngtonowi? A może własnej opinii publicznej?

Wielka gra na miny trwa.

* Fakt, że główny ośrodek badań nad dronami morskimi ma znajdować się w Harbinie, z dala od wybrzeży, wskazuje na pewien typ chińskiej mentalności.

Opublikował/a Michał Bogusz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.