APTOPIX Bolivia Satellite

W Boliwii wiadomość o wyniesieniu pierwszego satelity spotkała się z większym entuzjazmem niż wyniesienie Lema w Polsce

Rakieta Wielki Marsz 3 wyniosła dzisiaj pierwszego boliwijskiego satelitę nazwanego na cześć przywódcy antyhiszpańskiego powstania z XVIII wieku Tupac Katari (nie mylić z Tupac Amaru).

Projekt sfinansowano z pożyczki Banku Rozwoju Chin (2 miliony USD) i został zbudowany na bazie chińskiego satelity telekomunikacyjnego DFH-4. ChRL też przeszkoliła80 boliwijskich – cywilnych i wojskowych – specjalistów, którzy będą kontrolować satelitę z Boliwii. Przewidywany czas pracy satelity to 15 lat i ma poprawić możliwości telekomunikacyjne w odizolowanych regionach Boliwii, włącznie z dostarczeniem tam Internetu.

Dlaczego uważam to za ciekawą wiadomość?

Po pierwsze, jest to świetny przykład, jak Pekin potrafi zdobywać poparcie w świecie. ChRL oferuje innym krajom konkretny projekt, który przynosi korzyści ludności. A przecież można by wysłać w kosmos pierwszego Boliwijczyka (pewnie pułkownika lotnictwa). To coś w stylu, co Zachód potrafiłby zaproponować. Połechtałoby to ego kilku wojskowych, ale kosztowałby pewnie 20 razy więcej i nie przyniosło żadnego pożytku społecznego. Oczywiście chodzi o ochronę interesów własnych dostawców usług telekomunikacyjnych.

Po drugie, Pekin wie, jak kraje postkolonialne są wrażliwe na wszelki paternalizm. Dlatego oddano kontrolę nad satelitą Boliwijczykom. W ten sposób dochodzi też do transferu technologii. Nawet, jeżeli nie jest to najnowsza technologia, to może zmienić warunki w tym biednym kraju.

Po trzecie i chyba najważniejsze, Boliwia uniezależni się w ten sposób od komercyjnych zachodnich satelitów i zaoszczędzi na opłatach około 15 milionów USD, a uwolnienie się od podsłuchów NSA będzie tylko bonusem. Boliwijczykom chodzi o uniezależnienie się, a Pekinowi o złamanie monopolu Zachodu.

Opublikował/a Michał Bogusz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.