Andy Warhol "Mao"

Andy Warhol „Mao”

W ChRL z decyzji Xi wyciszono obchody urodzin Mao (26.XII). Xi zorientował się, że właściwie dzisiejsza ChRL jest antytezą maoistycznych ideałów. Oczywiście KPCh nie może porzucić ideologicznej wydmuszki. Wtedy zostałaby tylko naga przemoc.

Co ciekawe, Mao kiedyś przewidział, że Chińczycy obalą socjalizm, aby wprowadzić kapitalizm, który na nowo będzie obalony itd. Jak widać marksistowski determinizm historyczny nie zapuścił zbyt głębokich korzeni i nie wyparł ugruntowanej w umyśle Przewodniczącego przez chińską filozofię wiary w cykliczny charakter ludzkich dziejów.

Mao był bezspornie ciekawą postacią – jak wielu innych „władców”, którzy byli ucieleśnieniem nietzscheańskiego człowieka. Ucieleśnieniem woli – zdeprawowanej woli. Nie mam jednak dla Mao i jemu podobnych „silnych ludzi” żadnej sympatii. Jeżeli są „ciekawi”, to tak samo jak ciekawy jest gronkowiec, którego bada się aby zlikwidować.

Nigdy nie rozumiałem argumentacji w stylu „popełnił pewne błędy, ale chciał dobrze”. A już fascynacja czystą siłą – władzą zdolną nagiąć do wypaczonej wyobraźni miliony w ogóle wzbudza we mnie jedynie torsje.

Z drugiej strony fascynacja Mao i podobnymi mizantropami jest skutecznym papierkiem lakmusowym na wszystkich ochotników na zbawców ludzkości. Tacy zawsze myślą tylko o sobie, a nie ludziach. Bakunin napisał kiedyś, że władza korumpuje najlepszych. Nie zgadzam się. Pragnienie władzy dyskwalifikuje z jej posiadania, a władza jest ciężarem, do którego niesienia nikogo nie powinno się zmuszać.

Nawet najlepszych.

Opublikował/a Michał Bogusz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.