optimized-one_child_policy_lost_children_of_cheng_du-480x270

Pekin razem ze zmianami w polityce populacyjnej postanowił podnieść trzykrotnie minimalną rentę dla rodziców, którzy utracili dziecko. Rentę wprowadzono w 1980 roku razem z tzw. „polityką jednego dziecka”.

W sytuacji braku powszechnego systemu zabezpieczeń społecznych lub emerytalnych ograniczenie liczby dzieci do jednego oznaczało w wypadku śmierci potomka skazanie rodziców na ekstremalną biedę na starość. W konsekwencji program rent.

Trzeba pamiętać, że sama śmierć dziecka nie oznacza automatycznej zgody na posiadanie kolejnego. Administracja często wymaga odczekania paru lat („może rodzice się rozmyślą”). Wiele rodzin nie może starać się także o kolejnego potomka. Wynika to z przyczyn naturalnych – menopauza. Część kobiet poddano także przymusowej sterylizacji w czasie porodu (choć od końca lat dziewięćdziesiątych jest to rzadsze).

Ile będzie teraz wynosić renta?

Jeżeli kobieta ukończyła 49 rok życia, to dożywotnia renta wynosi 340 RMB (65 USD) miesięcznie dla każdego rodzica, ale już w regionach wiejskich jest to 170 RMB. Dzisiaj programem odszkodowań objętych jest 671 tysięcy rodzin.

Opublikował/a Michał Bogusz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.