Zdjęcie: Xu Kangping dla China Daily

Zdjęcie: Xu Kangping dla China Daily

W ChRL rośnie pokolenie dzieci wychowywanych na wsi bez obydwojga rodziców, którzy wyjechali do pracy w miastach. W sumie około 61 milionów dzieci, czyli średnio co piąte żyje u rodziny – zazwyczaj dziadków – na wsi, kiedy rodzice pracują w miastach. Z kolei, większość dzieci na wsi jest wychowywana tylko przez jedno z rodziców. Często rodziny mogą się spotkać razem tylko raz w roku w okresie Chińskiego Nowego Roku.

Tania siła robocza migrująca ze wsi do miast leży u podstaw sukcesu ekonomicznego ChRL. Jest to możliwe dzięki niskim stawkom, które otrzymują migrujący robotnicy. Co razem z wysokimi kosztami życia w miastach i systemem paszportyzacji wewnętrznej powoduje, że kilkaset milionów  migrujących robotników nie może sprowadzić swoich rodzin.

Rodzice próbują w desperacki sposób utrzymać więź emocjonalną z pozostającymi często tysiące kilometrów od nich dziećmi. Dzwonią. Wysyłają swoje wielkoformatowe zdjęcia. Nie wiele to pomaga. W ChRL rośnie armia dzieci, które nie znają swoich rodziców.

Opublikował/a Michał Bogusz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.