20081028-china-desertification

Hal Hodson w „New Scientist” opisuje badania nad bakterią, która ma zatrzymać pustynnienie Północnych Chin.

Główną metodą powstrzymywania pustyni jest sadzenie traw i w drugiej linii obrony drzew. Wiatr jednak wciąż wywiewa ziarenka piasku z pomiędzy korzeni. Dlatego Chunxiang Hu z Instytutu Hydrobiologii w Wuhanie proponuje alternatywną metodę.

Według niej, lepszym sposobem jest pokrywanie wydm mieszaniną zawierającą fotosyntetyzującą cyanobakterię zdolną do przetrwania w suchym środowisku.

Badania pokazują, że średnio po ośmiu latach wydmy pokryte cyanobakterią wytwarzają po zacienionej części już centymetrową warstwę biologiczną. Stanowi to bazę dla dalszego wprowadzania innych upraw.

Metoda może być zwłaszcza skuteczna w regionach zagrożonych pustynnieniem, gdzie proces erozji nie jest jeszcze zaawansowany. W relatywnie krótkim czasie daje widoczne rezultaty. Przy obecnie stosowanych metodach rezultaty są widoczne w ciągu stulecia.

W 2011 roku Pekin ostrzegł, że program powstrzymywania pustynnienia musi być planowany w perspektywie trzystu lat. Bezpośrednie koszty pustynnienia w ChRL to według oficjalnych szacunków ponad 8.4 miliarda USD rocznie.

pic

Opublikował/a Michał Bogusz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.