7752.Defense-minister-AK-Antony-welcomes-Japan-Defense-Minister-Itsunori-Onodera

Ministrowie obrony Indii i Japonii – AK Antony oraz Itsunori Onodera – po wczorajszych rozmowach w New Delhi.

Wczoraj w New Delhi doszło do zawarcia porozumienia między Japonią a Indiami. Obydwie strony zdecydowały „wzmocnić swoją strategiczną i globalną współpracę i sferze obronnej poprzez działania od regularnych ćwiczeń bojowych i wymianę wojskową do współpracy w działaniach antypirackich, bezpieczeństwa na morzu oraz antyterrorystycznych.”

Według komunikatu, obydwaj ministrowie „obszernie i przyjacielsko wymienili idee odnośnie wyzwań regionalnych i globalnych, a także wzajemnej współpracy i wymiany obronnej. Podzieli się także swoimi poglądami dotyczącymi spraw pokoju, stabilności i prosperity regionu.” Strona japońska przedstawiła także gospodarzom zmiany w polityce obronne Cesarstwa w prowadzone w zeszłym miesiącu.

Obydwa kraje obawiają się wzrostu znaczenia ChRL w regionie. Zwłaszcza w odniesieniu do modernizacji ALW i coraz bardziej agresywnych działań na spornych granicach morskich ChRL. Obydwa starają się także o stałe miejsce w Radzie Bezpieczeństwa ONZ, czemu sprzeciwia się Pekin.

Dlatego obydwa kraje od dawna ściśle współpracują, a ich współdziałania w dziedzinie wojskowej mają widoczny priorytet. W tym roku dojdzie w Delhi jeszcze do trzeciej już konferencji Dialogu „2 plus 2” i czwartej Konferencji Dialogu Obronnego. Dodatkowo obydwie strony przeprowadzą kolejne wspólne manewry marynarek wojennych. Tym razem nie na Oceanie Indyjskim, ale na japońskich wodach terytorialnych, w bezpośredniej bliskości spornego akwenu z ChRL. Ponadto uzgodniono szeroką współpracę wojskową miedzy innymi w dziedzinie szkolenia pilotów. A indyjski minister wybiera się z rewizytą do Tokio jeszcze w tym roku.

Dzieje się dużo, nawet jeżeli część działań jest tylko na pokaz.

We współpracy Japonii z Indiami – w przeciwieństwie do innych krajów Azji Wschodniej – nie przeszkadza historia. Wojska Japońskie w czasie II wojny światowej dotarły do Birmy, ale nigdy nie weszły na terytorium Indii właściwych. Co prawda, prowadzono zażarte walki z wojskami indyjskimi pod komendą brytyjską, ale po stronie japońskiej także walczyła Indyjska Armia Narodowa Rasha Behari Bose (tzw. „Druga” Indyjska Armia Narodowa). Dla Japończyków i Hindusów wtedy wspólnym wrogiem była Wielka Brytania dzisiaj staje się ChRL.

Opublikował/a Michał Bogusz

One Comment

  1. […] dni temu pisałem o japońsko-indyjskim porozumieniu wojskowym, które jest skierowane de facto przeciwko ChRL. Teraz mamy do czynienia z kolejną odsłoną […]

    Polubienie

    Odpowiedz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.