FNP200806131026166140

Nowy system operacyjny 960 OS dla smartfonów został wczoraj przedstawiony przez chińską firmę Coship Electronics. Ma być to pierwszy, oryginalnie chiński system operacyjny na systemy mobilne. Uznano to za osiągnięcie rodzimego przemysłu informacyjnego.

960 OS jest oparty na Linuxie – tak samo jak Android – więc trudno mówić o oryginalnie chińskiej myśli informacyjnej. Podobno projekt był rozwijany przez Coship przez ostatnie 15 lat. To by oznaczało, że Coship zaczęło badania w 1998 rok, co jest niemożliwe. Wystarczy pomyśleć na jakim poziomie rozwoju był wtedy Linux i telefony komórkowe. W tym wszystkim chodzi o pokazanie, że – jak zwykle – Chińczycy byli pierwsi. Android ma przecież ledwie 10 lat.

Prace nad Androidem zostały rozpoczęte w 2003 roku przez firmę Android Inc, która została kupiona przez Google w 2005 roku.

Większość (wszystkie?) telefonów komórkowych sprzedawanych w ChRL działa w oparciu o zagraniczne systemy operacyjne. Co wraz ze sensacjami o zakresie działania NSA, powoduje, że wielu ludzi zastanawia się nad bezpieczeństwem swoich smartfonów. Z tego punktu widzenia wydaje się, że przynajmniej w sektorach biznesowym i rządowym jest miejsce dla rodzimego systemu operacyjnego.RedFlag_Linux-Logo

Z drugiej strony, doświadczenia we wprowadzaniu rodzimego systemu operacyjnego Red Flag Linux nie wróżą za dobrze projektowi 960 OS.

Opublikował/a Michał Bogusz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.