20130207.100336_afp_taiwanoff

Wczoraj najwyższy sąd Republiki Chińskiej skazał pułkownika Yuan Hsiao-feng za szpiegostw0 na rzecz ChRL na dożywocie i grzywnę w wysokości 260 000 USD. Grzywna jest równowartością zapłaty, jaką Yuan dostał z ChRL za swoje usługi. Druga osoba –  Chen Wen-jen – została skazana na dwadzieścia lat więzienia za pomoc Yuan. Chen służył jako kurier Yuena i przewoził informacje na kontynent.

Pułkownik w latach 2003-2007 przekazał Pekinowi szereg informacji na temat systemów obronnych wyspy. Został aresztowany w 2012 roku, kiedy nie udało mu się zwerbować dwóch kolegów, którzy zawiadomili kontrwywiad.

Tajwan ma poważny problem. Co chwila wybuchają skandale szpiegowskie. We wrześniu ubiegłego roku aresztowano wiceadmirała miesiąc po zatrzymaniu generała wojsk lądowych. Obydwaj odpowiadają za szpiegostwo na rzecz Pekinu. Największą aferą było aresztowanie innego wysoko postawionego generała w 2011 roku, który przez lata przekazywał informacje Pekinowi.

有錢能使鬼推磨

Jak masz pieniądze to możesz zaprząc diabła by pchał (obracał) kamień szlifierski.

Opublikował/a Michał Bogusz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.