fa75c8af17

Centrum wyspy wciąż pozostaje słabo zaludnione, a większość terenów uprawnych znajduje się na zachodnim wybrzeżu.

Od lat gwałtownie rośnie migracja z południa i wschodu Tajwanu na północ. Władze obawiają się dalszego zachwiania równowagi populacyjnej oraz narastania różnic rozwojowych.

W ciągu ostatnich lat ponad 160 tysięcy Tajwańczyków (populacja: 23,3 miliona) przeniosło się na północ. Także rzesza obcokrajowców pracujących na wyspie – od filipińskiej pomocy domowej po zachodnich finansistów – kieruje głownie się do Tajpej. Największy napływ zanotowały powiaty: Nowe Tajpej (新北市), Taoyuan, Większy Taichung, Kinmen i Hsinchu. Najbardziej odpływ ludzi odczuły Changhua i Pingtung.

Południe i wschód wyspy zawsze pozostawały słabiej rozwinięte, co jest przyczyną migracji, a sama migracja jest największą przeszkodą w wyrównywaniu luki rozwojowej między poszczególnymi regionami. Rząd prowadzi programy socjalne i prorozwojowe. Za przykład sukcesu podaje się powiat Kinmen, gdzie populacja w ciągu ostatnich sześciu lat wzrosła o prawie 40 tysięcy. Finansowanie tych projektów może być jednak zagrożone ze względu na potrzebę rozwoju infrastruktury na terenach, które są celem migracji.

Tajwan jako całość ma pozytywny bilans imigracyjny (14 tysięcy), w tym imigracja odpowiada za ponad 25% wzrostu populacji. Innym fenomenem – który też pokazuje, jak daleko Tajwan oddalił się kulturowo od kontynentu – są proporcje płci: 100 kobiet na 99,99 mężczyzn. Po raz pierwszy od czasów japońskich kobiety uzyskały przewagę. W dłuższej perspektywie proporcje osiągną wymiar naturalny, charakterystyczny dla rozwiniętych krajów Zachodu. Mimo, że chłopcy rodzą się częściej to też częściej umierają i już w populacji, która ukończyła pierwszy rok życia, dziewczynki przeważają.

Opublikował/a Michał Bogusz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.