redpadMoim celem nie jest prowadzenie blogu technologicznego, ale jakoś się tak złożyło, że w krótkim okresie czasu natrafiłem na kolejny przykład, jak ChRL próbuje się uniezależnić od zachodniej myśli technicznej.

Dzisiejszym bohaterem jest Czerwony Tablet 红派壹号 (hóng pài yī hào). W zamyśle KPCh miał być on odpowiedzią na ekspansję iPada. Wprowadzony w 2012 roku był przeznaczony dla kadr partyjnych i kosztował około dwukrotnie… drożej niż oryginalny iPad. Nie był on jednak dostępny w wolnej sprzedaży. Tylko wybrani członkowie KPCh mieli prawo do jego zakupu. Zaletą urządzenia było jednak, iż utrzymywało ono użytkownika na bieżąco z najnowszymi dyrektywami partii komunistycznej.

Sama idea niezależności technologicznej nie jest zła. Fakt, że ChRL siłą rzeczy musi się opierać na Linuksie powoduje, że podmiana systemu na inny nie stanowiłaby problemu, dzięki czemu ChRL mogłaby nawet pozyskać cześć rynków zewnętrznych. Musiano by jednak spełnić dwa warunki. Po pierwsze, zrezygnować z całego ideologicznego sztafażu, a przede wszystkim pogodzić, się z faktem, że urządzenia poza strukturą administracyjną będą poza bezpośrednią kontrolą. Niestety pokusa dla każdej władzy jest za duża. Jak pokazuje przykład NSA żadna władza nie potrafi powstrzymać się od zerkania ludziom przez ramię.

Zarówno cena, jak i cała idea okazały się nie tylko klapą, ale stanowiła prawdziwą pożywkę dla kpin w chińskim Internecie.

Opublikował/a Michał Bogusz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.