201402020010t0001

Tajwańska Rada Rolnictwa opracowała pierwszy rodzimy elektryczny szybkowar zdolny do gotowania brązowego (pełnoziarnistego) ryżu. Z pozoru to banalna wiadomość, ale może mieć duże znaczenie w zmianie diety w Azji Wschodniej oraz wpłynąć na strukturę wydatków na żywność.

Brązowy ryż mimo ogromnych wartości odżywczych nie jest popularny w Azji Wschodniej. Wynika to z dwóch powodów.

Po pierwsze, jest on trudny w przygotowaniu. Jego gotowanie wymaga najpierw moczenia (do 18 godzin) w ciepłej wodzie i później kilkukrotnego płukania – dostępny u nas w sklepach „brązowy” ryż jest już wstępnie przetworzony.

Po drugie, kojarzy się on głownie z biedą. W czasach przedindustrialnych biały ryż był prawie ekskluzywnie konsumowany przez klasy wyższe i nadal jest symbolem powodzenia. Brązowy ryż był podstawą diety biedoty.

Nowy szybkowar ma automatycznie moczyć, płukać i gotować brązowy ryż, choć cały proces ma nadal trwać 18 godzin. Na rynku są dostępne już japońskie szybkowary do brązowego ryżu, ale ceny są zbyt wysokie dla najbiedniejszych. Tajwan ma zamiar stworzyć konkurencję dla japońskich producentów nie tylko na rodzimym rynku.

Jeżeli brązowy ryż wróciłby na stoły w Azji Wschodniej poprawiłoby to lokalną dietę. Brązowy ryż jest dziesięciokrotnie bogatszy w minerały i antyutleniacze, a przede wszystkim zawiera też magnez, którego biały ryż jest pozbawiony.

Obecnie konsumenci kupują przede wszystkim wstępnie przetworzony brązowy ryż, który na Tajwanie kosztuje średnio 150 NTD za kilogram. Cena nieprzetworzonego mieści się w granicach 60-70 NTD za kilogram.

W ostatnich latach ceny białego ryżu wrosły znacząco, co uderzyło w najbiedniejsze warstwy ludności na Tajwanie i całej Azji, a także Afryce. Szybkowar do brązowego ryżu w przystępnej cenie może wprowadzić na nowo brązowy ryż do diety i zatrzymać wzrost cen. Nie mówiąc już o zmianie jakości żywienia.

Opublikował/a Michał Bogusz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.