challenger3

W Pekinie utworzono nową grupę roboczą, której przewodniczącym jest Xi Jinping, tym razem do spraw cyberbezpieczeństwa i informatyzacji. Grupy robocze w Biurze Politycznym stanowią narzędzie do wypracowywania polityki w najważniejszych dziedzinach dla partii.

W praktyce, polityka ChRL w dziedzinie cyberbezpieczeństwa zostanie stworzona przez premiera Li Keqiang i Liu Yunshan – innego członka Biura Politycznego, którzy mają przygotować projekt wytycznych nowej polityki.

Oficjalnie celem nowej polityki jest zwiększenie bezpieczeństwa cybernetycznego kraju i ochrony tajemnic państwowych. Kolejnym zadaniem ma być powstrzymanie wycieku informacji wewnętrznych, co raczej zapowiada kolejną kampanie przeciwko niezależnym blogerom i dziennikarzom. Ostatecznym celem ma być budowa ChRL jako nowej cybernetycznej superpotęgi.

Utworzenie grupy jest też próbą zareagowania na zarzuty Stanów Zjednoczonych w sprawie ataków cybernetycznych. Z innej strony, rewelacje Snowdena zadziałały na władze w Pekinie jak wiadro zimnej wody. Do tej pory Pekin był przekonany, chyba na podstawie wielu doniesień prasowych, że ma poważną przewagę na cichym froncie szpiegostwa elektronicznego. Okazuję się jednak, że działania Amerykanów były przeprowadzane sprawniej i na o wiele wyższym poziomie. W porównaniu z działaniami NSA wszystkie działania sponsorowanych przez władze chińskich hackerów przypominają działania grupy amatorów. Najgorsze w tym wszystkim jest to, że Pekin nie był wstanie nawet określić poziomu penetracji swoich sieci informacyjnych przez NSA.

Kiedy ChRL koncentrowała się głównie na danych korporacyjnych i informacjach finansowych. NSA spenetrowała prawdopodobnie sieci rządowe i wojskowe ChRL. Nikt nie wie tylko do jakiego stopnia.

Opublikował/a Michał Bogusz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.