b7467-taiwan2bcondemns2bphl2battack2bon2bfishing2bboat252c2bmeets2bpcg2bchief-754567Kutry i statki rybackie zarejestrowane na Tajwanie otrzymały wczoraj prawo do zabieranie ze sobą uzbrojonej ochrony na połowy na Oceanie Indyjskim. Na początek władze wydały odpowiednie pozwolenie dla 20 jednostek operujących na wodach dotkniętych plagą piractwa.

Tajwan poszedł w ten sposób w ślady Japonii, której parlament przyjął odpowiednie regulacje już w zeszłym roku. Tajwańscy rybacy będą mieli prawo zatrudniać tylko zagraniczne agencje ochrony, których wejście i zejście z pokładu będzie musiało mieć miejsce poza Tajwanem.

Za tereny niebezpieczne uznano region Oceanu Indyjskiego na zachód od 78 południka i poniżej 10 równoleżnika, czyli główne łowiska tuńczyka dla tajwańskich rybaków. Oryginalnie w tym regionie działało ponad 600 jednostek z Tajwanu, obecnie z powodu zagrożenia liczba spadła do 400, co przeniosło się na ceny tuńczyka. Co najmniej 100 jednostek operuje na najbardziej niebezpiecznych akwenach i będzie korzystać z uzbrojonej ochrony.

Od 2005 roku 10 statków pod tajwańską banderą padło ofiarą ataku lub porwania ze strony somalijskich piratów. W 2011 roku jeden z większych kutrów został porwany i przekształcony przez piratów w statek „matkę” służący do wysyłania szybkich łodzi atakujących szlaki żeglugowe. Ostatecznie jednostka została odbita przez komandosów z US Navy, którzy zabili porywaczy.

Opublikował/a Michał Bogusz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.