140319013644-china-kindergarten-parents-story-top

Protest rodziców przed Przedszkolem Fanglin w Jilin (za CNN.com).

Przedszkola w trzech miastach ChRL zostały oskarżone o długotrwałe podawanie dzieciom lekarstw antywirusowych bez zgody i wiedzy rodziców. Celem było zachowanie wysokiej obecności, za którą idą pieniądze, ponieważ opłaty są uzależnione od liczby godzin, jakie dzieci spędzają w tych instytucjach.

Skandal wybuchł w Xi’an, ale już się rozlewa po całej ChRL. Podobne praktyki wychodzą w nie tylko w przedszkolach, ale też szkołach podstawowych. W efekcie ministerstwa zdrowia i edukacji nakazały lokalnym władzom, w gestii których pozostają instytucje edukacyjne w ChRL, przeprowadzenie szerokiej kontroli.

Do tej pory udzielono pomocy medycznej ponad dwóm tysiącom dzieci, które miały różne objawy od zasłabnięć, bólu brzucha po bóle kończyn i opuchliznę genitaliów. Badania krwi wykazały wśród hospitalizowanych obecność wysokiego stężenia leków antywirusowych. Stwierdzono także szereg nieodwracalnych uszkodzeń nerek i wątroby. Na początku lekarze nie rozumieli przyczyn nienormalnych wyników. Potem dzieci zaczęły opowiadać, jak w przedszkolu „kazano im połykać gorzkie pigułki”.

Dzieciom miano podawać Moroksydynę, proceder miał trwać od 2008 roku. Moroksydyna to lek służący zwalczaniu ciężkich przypadków grypy i innych infekcji wirusowych. Nauczyciele podający lek uczniom przekonywali ich, że „są dobre dla nich, ale powinni trzymać wszystko w tajemnicy”. Niektóre dzieci zażywały Moroksydynę przez trzy lata.

Wątpliwości budzi też źródło, z którego przedszkola brały preparat. Normalnie lek jest wydawany tylko na receptę. Dlatego szkodliwe efekty mogą wynikać nie tylko z faktu ewidentnego nadużywania Moroksydyny, ale też z zanieczyszczenia preparatu. Nie wiadomo czy lek podawany w przedszkolach w ogóle spełniał jakiekolwiek normy farmaceutyczne.

Do tej pory aresztowano trzech pracowników administracyjnych.

Jest to kolejny skandal dotyczący nauczania przedszkolnego w ChRL, wcześniej wybuchały problemy z bezpieczeństwem żywności i poziomem nauczania.

Opublikował/a Michał Bogusz

One Comment

  1. […] Nie jest to pierwszy tego typu skandal, co stanowi duży problem dla władz, które mimo zapewnień nie potrafią zapewnić należytego nadzoru nad funkcjonowaniem ośrodków opiekuńczych (nie tylko dla dzieci). […]

    Polubienie

    Odpowiedz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.