url

ChRL przegrała wczoraj przed panelem WTO (Światowej Organizacji Handlu) sprawę przeciwko Stanom Zjednoczonym o wprowadzenie taryf antydumpingowych na firmy z krojów subsydiujących produkcję, w domyśle ChRL. To kolejna porażka ChRL w WTO i druga w ciągu dwudziestu czterech godzin. Nie wielkie pocieszenie dla Pekinu stanowi, że w jednej kwestii panel WTO przyznał mu rację. Stany Zjednoczone ukarały niektóre firmy z ChRL podwójnie (dokładnie 25 z nich). Raz za pobieranie subsydiów, a drugi za związane z tym stosowanie dumpingu.

Obydwie strony mają jeszcze 60 dni na odwołanie, ale jeżeli nawet ChRL się odwoła, to nie wydaje się, że kolejna decyzja mogłaby być inna. Co najwyżej odwlecze w czasie nieuniknione.

Roczna wartość eksportu z ChRL do Stanów Zjednoczonych firm, objętych działaniami antydumpingowymi Waszyngtonu wynosi ponad 7,2 miliarda USD. Procesami dotknięci są producenci paneli słonecznych, wielu produktów stalowych, niektórych rodzajów opon, produktów aluminiowych a także turbin wiatrowych.

Ustawa „Public Law 112-99”, jest też nazywana powszechnie „GPX fix”. Wiąże się to ze sprawą producenta opon z ChRL GPX International Tire, który wygrał sprawę przez Trybunałem Handlu Międzynarodowego Stanów Zjednoczonych przeciwko karom antydumpingowym argumentując, że nie może być ukarany ponieważ ChRL nie jest gospodarką wolnorynkową (SIC!). W związku z takim rozstrzygnięciem Kongres w 2012 roku musiał uchwalić odpowiednią ustawę umożliwiającą karanie za dumping także firm w krajów nie posiadających formalnie gospodarki rynkowej.

Dzień wcześniej ChRL przegrała sprawę o niezgodne z regułami WTO ograniczenie eksportu metali ziem rzadkich: molibdenu i tungstenu*.

* zwany powszechnie wolframem

Opublikował/a Michał Bogusz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.