Yaobang-420x0

Od lewej: Hu Yaobang, Hu Jintao i Wen Jiabao (1986).

中宣部:胡锦涛拜访胡耀邦故居一事媒体不要做报道,网媒已转载的要立即删除。

Centralny Departament Propagandy: Media mają nie informować o wizycie Hu Jintao w byłej rezydencji Hu Yaobang. Wszelkie wzmianki na stronach internetowych mają być natychmiast usunięte.

8 kwietnia minęło 25 lat od śmierci Hu Yaobang (胡耀邦), jednego z najbardziej popularnych działaczy partyjnych, pragmatycznego reformatora, który wierzył, że w dłuższej perspektywie czasu KPCh będzie musiała przeprowadzić szerszą demokratyzację. 22 kwietnia 1989 roku 50 tysięcy studentów wmaszerowało na plac Tiananmen, aby uczcić pamięć Hu Yaobang i już tam zostali domagając się demokracji. 4 czerwca ALW zaatakowała dokonując masakry.

W 2005 roku zniesiono zakaz wspominania o Hu Yaobang, ale jak widać jego nazwisko nadal elektryzuje wielu w ChRL. Hu Jintao to były protegowany Hu Yaobang (zbieżność nazwisk jest przypadkowa), ale z oficjalną wizytą w rodzinnym domu Hu Yaobanga w Hunanie czekał, aż znalazł się na partyjnej emeryturze. Mimo że wizyta miała ewidentnie charakter prywatny, to została ocenzurowana. Inny jego protegowany, który zrobił karierę w ChRL to Wen Jiabao.

Hu Yaobang był rzeczywistym autorem reform gospodarczych w ChRL po zakończeniu rewolucji kulturalnej. Najpierw był wspierany i chroniony przez Deng Xiaoping. Od 1980 był Sekretarzem Generalnym KPCh i przeprowadził najtrudniejsze reformy ekonomiczne i społeczne. Został odstawiony na boczny tor w 1987 roku przez Deng Xiaoping, który posłużył się wtedy Zhao Ziyang. Zhao, który zastąpił Hu Yaobanga, sam został wyeliminowany w czerwcu 1989 roku za słabość w tłumieniu protestu studenckiego i zmarł w 2005 roku w areszcie domowym.

Hu Yaobang był nie tylko sam reformatorem, ale potrafił też przekonać resztę kierownictwa do porzucenia zachowawczej polityki i zapoczątkowania szybkich reform oraz przeprowadził masową rehabilitację ofiar rewolucji kulturalnej. Niestety, jego pragmatyczny liberalizm przegrał ostatecznie z ideologią dengizmu-leninizmu, która dzisiaj dominuje wśród elit partyjnych ze szkodą – jestem przekonany – dla Chin w dłuższej perspektywie.

To Hu Yaobang pomógł w dużym stopniu Deng Xiaoping zdobyć władzę, ale w polityce nie ma przyjaźni, tylko krótsze lub dłuższe sojusze. Deng Xiaoping nie zawahał się pozbyć Hu Yaobang, ale Hu Yaobang był wciąż szalenie popularnym działaczem, dlatego dalej zasiadał w KC i został nawet członkiem Biura Politycznego. Zmarł na zawał serca na jednym z zebrań.

Co ciekawe, także w życiu prywatnym Hu był nieortodoksyjną osobą. Poświęcał dużo czasu na czytaniu. Był propagatorem jedzenia przez każdego z własnego talerza oraz używania metalowych noża i widelca. Uważał, że jedzenie w chińskim stylu drewnianymi pałeczkami (wielorazowego użytku) ze wspólnych półmisków jest niehigieniczne i sprzyja rozprzestrzenianiu się chorób. Jako pierwszy z działaczy przestał nosić maoistowski mundurek i założył garnitur.

Opublikował/a Michał Bogusz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.