Taiwanese_student_movement_supporters_in_Los_Angeles_2

ChRL, jak i wielu obserwatorów, na świecie było zaskoczonych protestem i poparciem dla „słonecznikowego ruchu” na Tajwanie skierowanym przeciwko paktowi gospodarczemu z ChRL. Trudno mi zrozumieć to zdziwienie. Nie raz przytaczałem tutaj dane socjologiczne wskazujące no coraz większe „oddalanie się” wyspy od kontynentu. Są to przecież powszechnie znane badania.

Pekin teraz próbuje znaleźć odpowiedź, która nie zantagonizowałaby bardziej Tajwańczyków.

Po początkowym zaskoczeniu i zmieszaniu ChRL próbuje przyjąć pojednawczą postawę.

Po pierwsze, Pekin słowami Fan Liqing – rzecznika Biura ds. Tajwanu Rady Państwowej (rządu) – liczy na zwiększenie wymiany studenckiej między wyspą a kontynentem. Ewidentnie Pekin liczy na możliwość przeciągnięcia (przekupienia) części studentów stypendiami w ChRL. Nie jest to nowa taktyka, taką samą politykę ChRL stosuje masowo wobec zachodnich specjalistów od Chin.

Po drugie, Yu Zhengsheng członek Stałego Komitetu Biura Politycznego (numer cztery w KPCh) przyjął delegację związków zawodowych (oczywiście tych popierających ChRL) i wezwał do zamanifestowania poparcia dla ściślejszych relacji z kontynentem. Widać, że Pekin chce zaangażować w spór polityczny na wyspie swoją „piątą kolumnę”.

Są to znaczące kierunki działania, ponieważ to studenci i związkowcy stanowią rdzeń „słonecznikowego ruchu”. Przy każdej okazji Pekin podkreśla też, że jest gotowy do

„wysłuchania opinii różnych sektorów społeczeństwa Tajwanu w sprawie wymiany i kooperacji, tak iż umożliwimy większej liczbie Tajwańczyków korzystanie z rozwoju relacji w cieśninie [Tajwańskiej]”.

Pekin reaguje podobnie na konflikty wewnętrzne, dorzucając oczywiście element represji. W przypadku Tajwanu nie jest to – jeszcze przynajmniej – możliwe. Tak było po 1989 roku, kiedy w 1993 rok zmieniono założenia ekonomiczne aby dać mieszkańcom miast, którzy wcześniej poparli ruch studencki na placu Tiananmen, możliwość skorzystania z reform gospodarczych, co odbyło się na koszt chińskiej wsi. Taka polityka odniosła jednak skutek, partia zyskała ponad dwadzieścia lat oddechu.

Czy będzie to skuteczne w wypadku Tajwanu?

Wątpię, studenci i związkowcy na Tajwanie to nie odizolowane społeczeństwo ChRL na początku lat dziewięćdziesiątych. Tajwańczycy nie walczą tylko o lepsze życie, ale przede wszystkim o przyszłość Tajwanu, którą widzą poza ChRL.

Opublikował/a Michał Bogusz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.