002564bc674513d944cd15

Rząd w Tajpej stara się przyspieszyć negocjacje z Unią Europejską w sprawie porozumienia o współpracy gospodarczej. Dla Brukseli jednak porozumienie z Tajpej nie ma najwyższego priorytetu. W Brukselskich gabinetach czai się też obawa, o to jak Pekin mógłby zareagować na pakt gospodarczy Unii Europejskiej z Tajwanem.

Guomindang po totalnej porażce wizerunkowej, jaką było podpisanie paktu gospodarczego z ChRL, będzie próbował teraz pokazać, że porozumienie z Pekinem było tylko fragmentem szerszej polityki otwierania gospodarki wyspy na świat.

Cynthia Kiang – wicedyrektor Biura Handlu Zagranicznego w Ministerstwie Gospodarki – powiedziała, iż Tajwan skorzysta z każdej okazji aby wyrazić nadzieje na szybkie podpisanie paktu z Unią Europejską. W języku dyplomacji to desperacka próba wywarcia presji na partnera. Kiang podkreśliła wzajemne korzyści gospodarcze, jakie pakt przyniósłby obydwu stronom. Dla Tajwanu Unia Europejska jest czwartym partnerem gospodarczym, ale Tajwan nie jest tak istotnym kontrahentem dla żadnego kraju Unii Europejskiej.

Dodatkową presję na Tajwan wywiera funkcjonowanie analogicznego paktu między Seulem i Brukselą podpisanego w 2011 roku. Eksport z Korei Południowej do Unii Europejskiej od tamtej pory skoczył gwałtowanie sięgając obecnie 800 milionów Euro (2013). W konsekwencji najbardziej ucierpiał tajwański eksport do Europy (głównie elektronika). W sytuacji, kiedy obydwa kraje są gospodarczymi rywalami, odwrócenie trendów boli podwójnie i uderza nie tylko w gospodarkę wyspy, ale też prezydenta Ma Ying-jeou.

W międzyczasie, czekając na postęp negocjacji z całym blokiem, Tajpej będzie próbowała prowadzić negocjacje bilateralne z poszczególnymi państwami członkowskim. Na innym „froncie” administracja Ma stara się także o członkostwo w Partnerstwie Trans Pacyficznym (Trans-Pacific Partnership – TPP). Ostatnia wizyta Obamy w Azji pokazała jednak, że szanse na szybkie posuniecie rozmów w ramach TPP są raczej małe, a tylko w sytuacji dalszej instytucjonalizacji i pogłębienia TPP Tajwan może liczyć na członkostwo. Tym też należy tłumaczyć nagły wzrost zainteresowani administracji Ma paktem z Unią Europejską.

Opublikował/a Michał Bogusz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.