rectifiedflag

Słońce jest symbolem GMD od blisko stu lat. Znajduje się na fladze Republiki Chińskiej od 1928 roku. (Zdjęcie: Taiwan Matters!)

Po 23 dniach protestu studenci ewakuowali budynek parlamentu witani przez kilkutysięczny tłum. Demonstranci opuścili także sąsiadujące ulice w kwartale rządowym w Tajpej. Generalnie wśród protestujących odczuwalne jest poczucie sukcesu, mimo że nie udało im się zablokować ratyfikacji paktu gospodarczego z ChRL.

Administracja prezydenta Ma Ying-jeou próbuje teraz zmienić narrację wydarzeń ubiegłych tygodni. Do wielu redakcji na świecie rozesłano listy ze sprzeciwem na sposób, w jaki protest studencki był przedstawiany w mediach (jakież to nieporadne!). W Polsce taki list miał trafić do „Gazety Wyborczej”. Równocześnie Kryminalne Biuro Śledcze (刑事警察局 – ekwiwalent polskiego CBŚ) zażądało dokumentacji z oddziałów ratunkowych w szpitalach z 24 marca, kiedy władze przeprowadziły brutalną próbę pacyfikacji protestu. Nie podano żadnego uzasadnienia prawnego dla akcji.

Wielu się zastanawia, czy po 38 latach jest możliwe przywrócenie na Tajwanie stanu wojennego i rządów jednej partii?

Ulice wokół kwartału rządowego są obstawione przez policjantów w rynsztunku do tłumienia zamieszek, ale bez żadnych numerów identyfikujących lub odznak policyjnych. W przeszłości GMD sięgała nie tylko po represje aparatu bezpieczeństwa, ale też wykorzystywała do walki politycznej organizacje przestępcze (wystarczy wspomnieć rolę Zielonego Gangu 青帮 w próbie unicestwienia KPCh w 1927 roku). Tym razem wiec poparcia dla prezydenta Ma został zwołany przez byłego (?) szefa gangu Bambusowy Związek Chang An-Le – lepiej znanego jako Biały Wilk. Co ciekawe gang (największy na wyspie) miał posiadać związki zarówno z GMD jak i KPCh na kontynencie. Mimo zapowiedzi zwołania dwóch tysięcy zwolenników Biały Wilk był wstanie zebrać jedynie pięćset osób (w większości osób starszych- urodzonych jeszcze na kontynencie), mimo że niektórzy z protestujących byli uzbrojeni w maczety, to nie zdecydował się zaatakować protestujących.

Administracja Ma jest w poważnych opałach, co prawda następne wybory prezydenckie są dopiero za dwa lata, a GMD wystawi innego kandydata (to już jest druga kadencja Ma), ale na jesieni są już wybory lokalne, a poważna aktywizacja wśród młodych wyborców jest fatalnym sygnałem dla partii. Młodzi, urodzeni już w drugim lub trzecim pokoleniu na wyspie nie czują związku z kontynentem a GMD kojarzy im się głównie z okresem białego terroru. Do rozłamów w GMD dochodziło już w przeszłości. W 1994 roku rozłamowcy utworzyli Nową Partię 新黨, a w 2000 roku odłączyła się Partia Ludzie Pierwsi 親民黨. Można się spodziewać, że także obecnie niektórzy działacze będą chcieli „uciec do przodu”.

Protestujący uważają, że odnieśli zwycięstwo ponieważ parlament obiecuje wprowadzenie specjalnych regulacji zwiększających kontrolę społeczną negocjacji z ChRL, a nawet renegocjowanie paktu gospodarczego. Nie do końca wierzę w obietnice jakiejkolwiek władzy, ale za największy sukces prostytucjach uważam wyrwanie z marazmu wielu Tajwańczyków i rozpoczęcie poważnej dyskusji publicznej nad konstytucją i zwiększeniem demokratycznej kontroli nad władzami. Nie brakuje jednak radykałów, którzy uważają, że protest został nie tylko przerwany w połowie drogi, ale też był zbyt pokojowy i kurtuazyjny. Dla nich GMD jest organizacją niereformowalną – wręcz lustrzanym odbiciem KPCh na kontynencie – i prawdziwa demokracja na Tajwanie musi oznaczać wyeliminowanie Partii Narodowej z życia politycznego w ogóle. W sumie trudni się z tym nie zgodzić. To tak jakby w Polsce nadal działała PZPR.

Nadchodzą ciężkie czasy dla GMD. Czy stare odruchy wrócą i partia spróbuje przeprowadzić przewrót konstytucyjny, kiedy wciąż posiada władzę? Nie można tego wykluczyć, ale będzie to samobójstwo dla GMD. Czy wtedy spróbuje poprosić KPCh o „bratnią pomoc”?

Nie wiem. Są to bardzo daleko idące spekulacje. Warto obserwować jednak, co się będzie działo po jesiennych wyborach samorządowych.

Opublikował/a Michał Bogusz

2 Comments

  1. […] po totalnej porażce wizerunkowej, jaką było podpisanie paktu gospodarczego z ChRL, będzie próbował teraz pokazać, że […]

    Polubienie

    Odpowiedz

  2. […] sprawa nie tylko z politycznego, ale też prawnego punktu widzenia. Podejrzewam, że znajdzie swoje miejsce w podręcznikach prawa […]

    Polubienie

    Odpowiedz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.