P1190218

Bilbord wyborczy Tsai Ing-wen z wyborów prezydenckich w 2012 roku.

Członkowie głównej partii opozycyjnej na Tajwanie Demokratycznej Partii Postępu (DPP – 民主進步黨 Mínzhǔ Jìnbù Dǎng) wybierają dzisiaj przywódcę, który równocześnie stanie się kandydatem w wyborach prezydenckich w 2016 roku.

Niepodległościowa DPP liczy około 140 tysięcy członków uprawnionych do głosowania. Faworytem jest Tsai Ing-wen, która już przewodziła partii, ale zrezygnowała ze stanowiska po przegranych wyborach prezydenckich w 2012 roku. Obserwatorzy przewidują jej łatwe zwycięstwo nad Kuo Tai-ling.

Nowa liderka szybko przejdzie swój pierwszy test. W październiku na Tajwanie odbędą się wybory burmistrzów w rejonach zurbanizowanych. Do lokali pójdzie ponad 60% populacji wyspy i głosowanie będzie pierwszym poważnym sprawdzianem politycznym po ostatnich protestach przeciwko paktowi gospodarczemu z ChRL.

Tsai Ing-wen była pierwszą kobietą, która stanęła do wyborów prezydenckich w 2012 roku. Mimo tego, że przegrała wtedy z szukającym reelekcji Ma Ying-jeou, to wiele wskazuje, iż po sześciu latach rządów GMD nastroje wyborców się zmieniły. Ugodowa w stosunku do Pekinu polityka Ma nie przyniosła Tajwanowi oczekiwanej stabilności międzynarodowej, ani bumu gospodarczego. Co prawda, nastąpiło pewne uspokojenie w relacjach wyspy z kontynentem i ChRL przestała przeprowadzać prowokacyjne manewry wojskowe nad Cieśniną Tajwańską oraz grozić bezpośrednią inwazją. Równocześnie jednak Pekin nadal nie wyklucza użycia siły w celu „zjednoczenia” Tajwanu z Ojczyzną, ani nie przestał dążyć do izolacji międzynarodowej Tajpej.

Dzisiaj wygląda na to, że w 2016 roku wyborcy na Tajwanie spróbują wybrać inną drogę, ale – moim zdaniem – jest jeszcze za wcześnie aby jednoznacznie uznać, że GMD nie ma szans na utrzymanie się przy władzy. Zwłaszcza, że już niepopularny Ma nie będzie stratował wtedy w wyborach.

* Tajwan ma ponad 23 miliony mieszkańców. Dla porównania w Polsce najliczebniejszą partia polityczna wciąż pozostaje PSL ze 128 tysiącami członków.

Opublikował/a Michał Bogusz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.