Future MRT Plan2

Transport publiczny w Singapurze.

Hong Kong, Tajpej czy Singapur to nowoczesne metropolie Azji Wschodniej. Jedni je kochają, inni nienawidzą. Dla mnie najbardziej fascynującym elementem jest organizacja i synchronizacja transportu publicznego. Żadna europejska metropolia nie ma równie dobrze rozwiniętej, koherentnej oraz zintegrowanej horyzontalnie i wertykalnie sieci transportu publicznego. Ktoś, kto tam nie był, nie ma nawet pojęcia, jak dobrze transport publiczny morze funkcjonować.

Kluczem do sukcesu jest integracja transportu. Nie tylko we wszystkich środkach transportu obowiązuje ten sam bilet zbliżeniowy (z wyjątkiem samolotu 🙂 ), ale też wszystkie środki transportu są zsynchronizowane i umożliwiają przesiadkę na tym samym miejscu z jednego środka lokomocji do innego. Od promu, przez autobus, metro i kolej, do samolotu. Inną zaletą sieci transportowych tutaj jest równomierne rozłożenie. W Europie transport publiczny jest budowany od centrum w stronę peryferii. Im dalej od centrum tym sieć staje się rzadsza i spada częstotliwość kursowania pojazdów. Także transport między poszczególnymi dzielnicami musi się często odbywać przez centrum. W Azji żadna część miasta nie jest tak dyskryminowana jak to bywa na Zachodzie.

Teraz Singapur i Tajwan zdecydowały się na dalszą integrację. Mieszkańcy obydwu państw będą używali jednego biletu zbliżeniowego (RFID) we wszystkich środkach transportu publicznego.

Singapurska firma EZ-Link i jej tajwański odpowiednik EasyCard podpisały dzisiaj porozumienie o rozpoczęciu prac nad rozwojem wspólnego biletu do użytku w transporcie publicznym w obydwu krajach. Nowa karta (Cross Border Combi Card) umożliwi nie tylko płacenie za transport publiczny w obydwu krajach, ale też za atrakcje turystyczne lub za zakupy w niektórych sieciach (np. 7-11). Tam też – oprócz tradycyjnych miejsc jak dworce – karty będą mogły być doładowywane. Jest to już model rozpowszechniony w obydwu krajach.

System ma ruszyć za rok.

Opublikował/a Michał Bogusz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.