Pentagon-Plaque

Pentagon opublikował coroczny raport o ChRL (całość) dla Kongresu. Według Departamentu Obrony głównym celem doktryny „obronnej” Pekinu wciąż pozostaje gotowość do inwazji na Tajwan i zapobieżenia interwencji Waszyngtonu po stronie Tajpej.

Kolejnym zadaniem ALW, do którego jest przygotowywana, jest dominacja na akwenach Morza Południowochińskiego i Morza Wschodniochińskiego.

Inne obowiązki jakie wyznacza KPCh swojej armii to działanie z dala od własnego kraju, przede wszystkim zabezpieczenie szlaków morskich, zwalczanie piractwa, misje pokojowe oraz pomoc humanitarna. W dalszym ciągu widać zmianę priorytetów z budowy ogromnej armii lądowej do rozbudowy floty i sił lotniczych.

Brak przejrzystości w wydatkach Pekinu na zbrojenia powoduje, że trudno ocenić rzeczywiste sumy, które są przeznaczane na ALW. Można jednak założyć, że są one wyższe niż oficjalnie podawane. W zeszłym roku ChRL zapowiedziała dalszy wzrost budżetu obronnego. O 5,7 procenta do 119,5 miliarda USD. Jest to kontynuacja zwiększania wydatków na armię utrzymująca się nieprzerwanie od dwudziestu lat.

Od zmiany przywództwa w 2012 roku nie ma żadnych oznak zmiany doktryny lub głównych celów ALW i strategi ChRL. Rozwijane są wojska rakietowe. Wprowadzono nowe typy i rodzaje pocisków rakietowych. Unowocześniono starsze systemy oraz rozwijane są metody przeciwdziałania systemom antyrakietowym. Do baz ulokowanych naprzeciwko Tajwanu dostarczono dodatkowe tysiąc rakiet średniego zasięgu, pociski samosterujące oraz najnowocześniejsze samoloty.

Pentagon zwraca uwagę, że strategia i taktyka ChRL wobec Tajwanu pozostaje zależna od zmian politycznych na wyspie i stosunku wyspiarzy do niepodległości. Mimo rozwoju stosunków gospodarczych i społecznych między kontynentem i wyspą głównym celem Pekinu pozostaje wzmocnienie elementów zjednoczeniowych, a plan minimum zakłada zapobieżenie ogłoszeniu formalnej niepodległości. Nie ma żadnych oznak, żeby ChRL zrezygnowała z opcji militarnej na jakimkolwiek etapie negocjacji z Tajwanem. To się nie zmieni tak długo, jak Pekin będzie przekonany, że długoterminowe korzyści ze zjednoczenia siłą będą przeważać nad kosztami bezpośrednimi i średnioterminowymi.

ChRL nie posiada jeszcze możliwości przeprowadzenia pełnej blokady wyspy, ale zdaniem analityków Pentagonu, celem modernizacji floty i lotnictwa jest uzyskanie takich możliwości w ciągu dziesięciu lat. W międzyczasie nie wykluczone są nieregularne działania wojskowe, wywiadowcze, sabotażowe, a także ataki cybernetyczne czy rakietowe oraz generalne dążenie do wzrostu napięcia oraz destabilizacji gospodarki Tajwanu. Inwazja niesie ze sobą największe ryzyko militarne i polityczne oraz grozi interwencją międzynarodową. Na dzień dzisiejszy nie widać przygotowań do budowy odpowiednich sił umożliwiających bezpośredni desant na wyspie. ALW raczej szykuje się do blokady morskiej i powietrznej oraz ciężkiego bombardowania rakietowego Tajwanu. Wszystko pod parasolem odstraszania nuklearnego.

Pekin także nie wyklucza użycia taktycznego broni jądrowej czy to przeciwko wyspie czy też interweniującym siłom międzynarodowym.

Opublikował/a Michał Bogusz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.