<> on November 14, 2012 in Beijing, China.

BBC donosi, że śledczy w prowincji Guangdong odkryli, iż ponad tysiąc oficjeli żyje samotnie w ChRL, kiedy ich rodziny przebywają zagranicą. Także Xinhua potwierdza, że partia komunistyczna przeprowadziła dwumiesięczne śledztwo w sprawie tzw. „nagich urzędników”.

„Nagi urzędnik” to potoczne wyrażenie określające dosyć wysokiego szczebla urzędnika, którego członkowie najbliższej rodziny (żona lub dzieci) mieszkają na stałe zagranicą. Praktyka powszechnie jest kojarzona z korupcją, ponieważ rodzina poza ChRL często daje pretekst do transferu majątku oraz zajmuje się inwestowaniem pieniędzy zdobytych w jak najbardziej nieregularny sposób.

Według Xinhua Około 200 oficjeli z Guangdong już poprosiło rodziny o przyjazd do domu, ale pozostali (866) miało wybrać degradację (w tym dziewięciu burmistrzów) niż namówić bliskich do powrotu. Niektórzy woleli w ogóle odejść ze służby, niż prosić rodzinę o zjazd do ChRL. Wygląda, że zgromadzony zagranicą majątek jest już wystarczająco duży do wygodnego życia.

Financial Times pokazuje relację między korupcją a „nagimi urzędnikami”. Nie ma fizycznej możliwości, aby nawet najwyżej postawieni w państwie oficjele, z Przewodniczącym ChRL na czele, mogli pozwolić sobie za formalne dochody wysłać rodzinę na stałe zagranicę lub nawet dzieci na studia poza ChRL.

Oczywiście, sprawa ma podwójne dno, a co w ChRL nie ma? KPCh daje teraz swoim działaczom wybór albo stanowisko, albo rodzina zagranicą. Dotyczy to jednak tylko działaczy szczebla prowincjonalnego i to nie najgrubszych ryb. Zarówno wierchuszka partyjna, jak zaufani oficjele w terenie nie będą sprawdzani. Cała kontrola rodzin poza ChRL jest – jak cała walka z korupcją – nie tylko próbą poprawy wizerunku partii, ale też metodą nowej ekipy na umiejscowienie swoich ludzi w terenie.

Co z żonami, które powrócą? Kiedy już mężowie dowiodą lojalności nowej ekipie, to zapewne wyjadą znowu.

Opublikował/a Michał Bogusz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.