<> on June 1, 2014 in Hong Kong, Hong Kong.

Już około 730 tysięcy Hongkończyków (20% mających prawa wyborcze) wzięło udział w nielegalnym referendum zorganizowanym przez demokratyczną opozycję, w którym głosują za wprowadzeniem wolnych i bezpośrednich wyborów szefa administracji Hong Kongu od 2017 roku. Samo głosowanie, a przede wszystkim większa niż ktokolwiek przewidywał partycypacja ludzi, doprowadziły do wściekłej reakcji Pekinu oraz nerwowych działań policji, nagonki propekińskich mediów oraz ataków cybernetycznych z kontynentu.

Occupy Central with Love and Peace (OCLP) – demokratyczny ruch zorganizował głosowanie w celu wywarcia na Pekin presji, aby ten spełnił ciągle odkładaną obietnicę wprowadzenia rzeczywistej demokracji w Hong Kongu. W razie odmowy żądań demokraci grożą zablokowaniem przez 10 tysięcy ludzi dystryktu Centralnego, gdzie mieści się lokalny rząd oraz najważniejsze instytucje finansowe i biznesowe.

Władze w Pekinie i rządowe media nazwały referendum nielegalnym oraz ostro potępiły OCLP oskarżając, że jest sterowany przez zagraniczne i „antychińskie siły”. Równocześnie straszy się, że działalność opozycji demokratycznej zaszkodzi reputacji Hong Kongu jako centrum finansowego Azji.

O znaczeniu referendum świadczy fakt, że w czasie ostatniego oficjalnego głosowania w 2012 roku do częściowo wybieranej Legislatury na ponad siedem milionów uprawnionych zarejestrowało się tylko trzy i pół miliona, a głos oddało jedynie milion osiemset tysięcy. Obecnie, podczas nielegalnego głosowaniu, kiedy można oddać głos tylko w kilku miejscach w całym regionie, stawiło się ponad siedemset tysięcy.

Obecny szef administracji – w praktyce wyznaczony przez Pekin – Leung Chun-Ying powiedział, że nikt nie powinien stawiać Hongkończyków z pozycji konfrontacyjnej do chińskich obywateli z kontynentu.

Mimo że Hong Kong miał zachować odrębność i autonomię w ramach koncepcji „jeden kraj, dwa systemy” włącznie z niezależnym system sądowniczym oraz wolnością prasy, to większość Hongkończyków uważa, że w rzeczywistości ich niezależność jest systematycznie i po cichu coraz bardziej ograniczana. Wszyscy najważniejsi urzędnicy w Hong Kongu są wybierani przez komitet selekcyjny, którego większość członków jest mianowanych przez Pekin. Lokalne władze i Pekin obiecały bezpośrednie głosowanie w 2017 roku, ale później ogłoszono, że tylko „patriotyczni” kandydaci będą dopuszczeni do wyborów. Co daje możliwość Pekinowi zablokowania każdego.

Na początku tego miesiąca Pekin opublikował białą księgę dotyczącą Hong Kongu. Pekin zaznaczył w niej iż „duży poziom autonomii Hong Kongu nie jest pełną autonomią, ani zdecentralizowaną formą władzy”, a „lokalne władze rządzą z autoryzacji kierownictwa centralnego” oraz, iż rząd centralny posiada „pełnią jurysdykcję” nad terytorium.

Wielu Hongkończyków bierze udział w referendum w ramach protestu przeciwko białej księdze Pekinu, mimo że dla niejednego OCLP jest ruchem zbyt radykalnym i nie wiadomo ilu z nich będzie gotowych wyjść na ulice. Najbardziej boją się jednak utraty „rządów prawa” oraz zastąpienia dobrze działającego i niezależnego systemu sprawiedliwości atrapą jak na kontynencie sterowaną ręcznie przez KPCh.

Referendum zorganizowane przez OCLP rozpoczęło się 20 czerwca i potrwa do niedzieli. Mieszkańcy Hong Kongu mają trzy opcje do wyboru, ale wszystkie przewidują kreowanie kandydatów przez wyborców. Referendum trwa nadal mimo prób zastraszania przez policję, która w środę przeprowadziła bardzo nagłośnione ćwiczenia w tłumieniu zamieszek. Także ataki  hackerskie na CloudFlare – firmę technologiczną pomagającą w obsłudze serwerów wyborczych OCLP nie zakłóciły do tej pory głosowania.

Organizatorzy spodziewają się jeszcze wielu partycypantów w najbliższy weekend.

Opublikował/a Michał Bogusz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.