db678d4ff23f3757c433beebf142003f

Jak niepewnie musi się czuć reżim, który czuje się zmuszony do zakazywania piosenek z musicalu?

Cenzura – mimo że formalnie nie istnieje w ChRL – wydaje co tydzień dziesiątki zaleceń i zakazów. Nikt chyba – włącznie z samymi cenzorami – nie jest wstanie ogarnąć wszystkich nagromadzonych przez lata regulacji. W rzeczywistości, właśnie z powodu braku formalnego urzędu cenzury poszczególne zasady mają krótkie życie. Nikt nie przejmuje się nakazami lub zakazami z przed pięciu lub więcej lat. Właściwie, jeżeli KPCh chce utrzymać jakąś regułę, to musi ją cyklicznie odnawiać.

W tym tygodniu nakazano „zintensyfikować” kampanię krytyki japońskiego premiera Shenzo Abe z powodu zeszłotygodniowej decyzji o reinterpretacji konstytucji i zezwoleniu armii na odgrywanie bardziej asertywnej roli w regionie. Mnie jednak zaciekawił inny nakaz.

视频网站严格查删以下粤语歌曲视频:1,《谢安琪: 鸡蛋与羔羊》,2,《问谁未发声》(所有版本)。

„Wideo serwisy internetowe muszą skasować bez wyjątku następuję klipy muzyczne w [języku] kantońskim: 1. Kay Tse „Jajko i owca”; 2. „Czy słyszysz śpiewający Lud” (wszystkie wersje).”

Piosenka Kay Tse została wydana w przededniu protestu z 1 lipca w Hong Kongu i w tekście, jak i w samym wideo jest wiele odniesień do cenzury i w ogóle opresyjnych rządów KPCh. Według The House News cenzorów najbardziej rozzłościła ostatnia zwrotka:

今天雞蛋撞石牆 不怕壯烈下場 決不退讓 否則俯首做白羊

„Dzisiaj jajko uderza o mur/ nie obawiaj się odważnego wystąpienia/ nigdy się nie poddawaj/ albo będziesz skłaniać swoją głowę jak biała owca”

Ciekawsza jest historia drugiego utworu. To jedna z piosenek z musicalu „Les Misérables”. W 1989 roku posłużyła jako tło muzyczne do relacji w zachodnich mediach (CNN) do relacji z wydarzeń na placu Tiananmen. Obecnie jest wykorzystywana (w wersji kantońskiej) przez ruch demokratyczny w Hong Kongu.

Opublikował/a Michał Bogusz

4 Comments

 1. […] KPCh może się przejmować treścią filmu? Do pewnego stopnia. Przy okazji musicalu Les Miserables pieśń „Czy słyszysz śpiewający lud?” stała się nieoficjalnym hymnem opozycji w Hong Kongu. Zakazany film jednak i tak byłby […]

  Polubienie

  Odpowiedz

 2. […] Denise Ho była wśród aresztowanych w 2014 roku w czasie prodemokratycznych protestów i dzisiaj znajduje się na czarnej liście ministerstwa kultury ChRL. Ho nigdy jednak nie wezwała do niepodległości Hong Kongu lub Tybetu, chociaż nazywa Dalajlamę „kochającym dziadkiem” i opublikowała w Internecie zdjęcia zrobione w czasie spotkania z duchowym przywódcą Tybetańczyków. Fanów w Pekinie nie przysparza Ho także fakt, że śpiewa po kantońsku i jest orędowniczką „lokalnej” kultury. Trzeba pamiętać, że KPCh jest bardzo wrażliwa na kwestie „wojny kulturowej”, w której muzyka popularna – obok kina – „stoi na pierwszej linii frontu”. […]

  Polubienie

  Odpowiedz

 3. […] trzeba było długo czekać by mieszkańcy Tajwanu, Hong Kongu i wielu innych krajów Azji Wschodniej zaczęli się zgłaszać do konkursu. Przepraszają za […]

  Polubienie

  Odpowiedz

 4. […] jak zwykle, nie rozumie nowoczesnego społeczeństwa, stąd postawa kompletnie alienująca Hongkończyków, której przykład dał wczoraj Li Yuanchao, […]

  Polubienie

  Odpowiedz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.