140825234348-princess-fragrant-cartoon-01-story-top

ChRL próbuje uspokoić nastroje w Turkiestanie Wschodnim. Oczywiście głównym narzędziem są represje, ale wygląda, że postanowiono zrobić pewien gest w kierunku Ujgurów aby rozładować napięcie etniczne, ale wybrano do tego chyba najgorszy z możliwych sposobów, jakie można sobie wyobrazić.

Władze zleciły stworzenie ponad stu odcinkowego serialu animowanego w disnejowskim stylu. Kreskówka ma opowiadać o przygodach dziesięcioletniej Pachnącej Księżniczki, czyli przyszłej Pachnącej Konkubiny (香妃 Xiāngfēi), która w rzeczywistości nazywała się Khoja Iparhan (Fatimah binti Ali Khojam). Według scenariusza grupa przyjaciół (wieloetniczna) pod wodzą księżniczki i jej brata stara się uratować ojca rodzeństwa porwanego przez złego eksploratora z Zachodu (jakie to przewidywalne). Przygody małej księżniczki mają pokazywać, odwieczne i pokojowe współżycie narodów Turkiestanu Wschodniego – oczywiście – pod paternalistyczną opieką Chin.

Niestety chińska i ujgurska legenda Iparhan drastycznie się różnią między sobą, co jest kolejnym punktem zapalnym.

Wersja chińska: Cesarz Qianlong odkrył piękną ujgurską dziewczynę z jednego z głównych rodów Kaszgaru. Jej legendarnej urodzie miał towarzyszyć wspaniały naturalny zapach. Zafascynowany cesarz postanowił, że stanie się ona częścią jego haremu, dlatego ofiarował jej bogate prezenty i wysłał do Pekinu, gdzie czekały na nią dalsze podarunki i własny pawilon ze wspaniałym ogrodem. Dziewczyna nadal tęskniła za domem, dlatego cesarz kazał zbudować jej miniaturowe meczet, bazar i oazę. W końcu konkubina pokochała cesarza, kiedy ten wysłał do Kaszgaru posłańca, aby przywiózł jej do Pekinu drzewko Jojoby ze złotym owocem. Kiedy zmarła, cesarz wysłał jej ciało do Kaszgaru w procesji 120 sług, którym podróż zajęła ponad rok.

Wersja ujgurska: Iparhan była żoną lokalnego wodza, który opierał się inwazji chińskiej armii. Dlatego została porwana i potajemnie wywieziona do Pekinu. Cesarz był zainteresowany nie tylko jej urodą, ale przede wszystkim upokorzeniem przeciwnika przez uczynienie jego żony swoją konkubiną. Iprahan jednak łatwo się nie poddała i w rękawach sukni ukryła sztylety z zamysłem zabicia Qianlong. W innej wersji, to sama Iparhan stoi na czele antychińskiego powstania Uch Turpan (1765). Ostatecznie, Ipraham została zamordowana przez eunuchów na rozkaz cesarskiej matki Dowager, która obawiała się, że Qianlong nie docenia niebezpieczeństwa.

Jaka jest historyczna prawda? Można się domyślać, że chińska wersja jest zbyt cukierkowa, aby była prawdziwa. Ujgurska pewnie jest wzbogacona o „bogojczyźniane” elementy, ale bliższa rzeczywistości.

Kreskówka będzie oczywiście powielać chińską wersję, która sama w sobie jest ciekawa, ponieważ opisuje chińską wizję relacji z innymi. Qianlong widzi dziewczynę i ją po prostu bierze. Wysyła do Pekinu i trzyma w złotej klatce. Jeżeli dziewczyna nadal się dąsa, to znaczy, że klatka ma za mało złota, ale dorzucenie kilku gadżetów załatwia sprawę. Podobnie myśli wielu Chińczyków. Bunt i opór Ujgurów, Tybetańczyków, ale też opozycję krajów „bliskiej zagranicy” jak Wietnam czy Filipiny, można zdławić mieszaniną represji i zachęt ekonomicznych. Nie ma w tym miejsca na zrozumienie aspiracji innych. Wszystko jest kwestią ceny.

Polityka historyczna od dawna jest jednym z elementów ujednolicania ChRL. Wszystkie kanały telewizyjne są pełne seriali historycznych powielających oficjalną wersję, która jest prosta, pełna chwały i glorii oraz prostych czarno białych schematów. Coś w rodzaju historii Polski w wydaniu endecko-peerelowskiej propagandy.

Opublikował/a Michał Bogusz

2 Comments

  1. […] raz pisałem o schizofrenii władz w Pekinie, które z jednej strony próbują wyciągnąć dłoń (kompletnie nieudolnie) do mniejszości etnicznych na zachodzie kraju, a równocześnie podejmują działania jawnie […]

    Polubienie

    Odpowiedz

  2. […] ale nawet kontakt ze swoimi korzeniami. Teraz jednak, po opisywaniu koszmarków w stylu Pachnącej Księżniczki, mogę zaprezentować przykład, który daje nadzieje na […]

    Polubienie

    Odpowiedz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.