HONG KONG-CHINA-POLITICS

Tajwańscy aktywiści wspierający ruch demokratyczny w Hong Kongu postanowili zwiększyć nacisk na przyśpieszenie legislacji w Yuanie Ustawodawczym ustawy dającej możliwość uzyskania azylu politycznego mieszkańcom Hong Kongu represjonowanym za walkę o demokrację.

Ścieżka legislacyjna powinna zostać zakończona do końca roku. Wciąż jednak istnieje możliwość, że rządzący Guomindang zechce zablokować lub opóźnić prace.

Rada d/s Kontynentu, nadzorująca ze strony tajwańskiej relacje z ChRL i jej specjalnymi regionami administracyjnymi, poinformowała wczoraj, że Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy azylowej, która obecnie musi jeszcze zostać zaakceptowana przez Yuan Ustawodawczy.

Ustawa azylowa została pierwszy raz zaproponowana w 2009 roku przez opozycyjną DPP pragnącą ułatwić życie uchodźcom politycznym. Do tej pory była jednak blokowana przez Guomindang, który nie chciał antagonizować Pekinu. Teraz, po wydarzenia z wiosny i wybuchu Słonecznikowego Ruchu, wielu polityków Guomindangu próbuje znaleźć sposób aby zdystansować się od zbyt ugodowej – dla wielu Tajwańczyków – polityki prezydenta Ma. Dlatego dużo będzie zależeć od kształtowania się preferencji politycznych w sondażach w najbliższym półroczu.

Z innej strony, aktywiści uważają, że może być to forma jakiegoś nacisku, przynajmniej, na lokalne władze w Hong Kongu. Wiadomość o uchodźcach politycznych z Hong Kongu przybywających na Tajwan będzie poważnym ciosem dla prestiżu regionu. W Pekinie zapewne nie zrobi większego wrażenia.

Nie bez znaczenie też będzie dla samych aktywistów, gdy będą wiedzieli, że zawsze mają dokąd uciec, kiedy w samym Hong Kongu zrobi się zbyt gorąco.

Opublikował/a Michał Bogusz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.