xis-india-visit-chinese-incursion-in-ladakh-might-impact-bilateral-ties-pm-narendra-modi-tells-xi-jinpingW piątek Xi Jinping zakończył w piątek wizytę w Indiach. Podróż miała na celu rozwój wzajemnych stosunków i wymiany gospodarczej.

W rzeczywistości stosunki ChRL z Indiami są dalekie od idealnych, o czym każdy regularny czytelnik tego bloga mógł się już przekonać. Mimo to całą wizytę przyćmił – co jest samo w sobie symbolem relacji obydwu stron – drobny incydent z udziałem prezenterki indyjskiej telewizji publicznej.

Prezenterka Doordarshan News w biuletynie informacyjnym powiedziała o wizycie „Jedenstego” Jipinga w Indiach. Dziennikarka przeczytała po prostu jego nazwisko Xi jak rzymską cyfrę jedenaście. Smaku dodaje fakt, że odczytała to jako „Jedenastego Jipinga” czyli w sposób, w jaki odczytuje się tytuły monarsze*. Wskazuje to wyraźnie na sposób, w jaki rządy KPCh w ChRL są postrzegane w Indiach.

Prezenterkę odsunięto od prowadzenia wiadomości na jakiś czas. W całej historii jest też jeden morał: drukowanie DUŻYMI LITERAMI nie wiele pomaga, kiedy wiedzy nie starcza.

Znęcałem się jakiś czas temu nad jedną z polskich stacji informacyjnych w związku z dużymi problemami  z ogarnięciem tego, co się dzieje poza europejskim horyzontem zdarzeń. Jak widać w Indiach też można pracować w serwisie zagranicznym nie mając pojęcia o świecie lub nawet o tym, co się czyta.

* Dobrze, że nie odczytała tego jak imienia członka Triady „brat jedenasty”.

Opublikował/a Michał Bogusz

One Comment

  1. […] gestem kurtuazyjnym. Modi dostał zaproszenie po bardzo owocnej wizycie Obamy w Indiach. Kiedy wizyta Xi Jinping była mało udana. Sam Modi był uznawany przez Pekin i wielu komentatorów za sojusznika ChRL, ale […]

    Polubienie

    Odpowiedz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.