p01-120702-webb

Zdjęcie: Taipei Times / AFP

Pekin wezwał zagranicę do niewtrącania się i nie udzielania żadnej pomocy protestującym w Hong Kongu. Tradycyjnie, jak zawsze, KPCh oskarżyła równocześnie „zagraniczne ośrodki” o przygotowanie protestów. Oczywiście „zły Zachód” pragnie jedynie zburzyć stabilność i dobrobyt regionu aby użyć go do obalenia rządu na kontynencie.

Przywódca studentów – siedemnastoletni Joshua Wong (黃之鋒) ma mieć według źródeł w Pekinie kontakty z amerykańską administracją. Słabo z CIA skoro na agentów rekrutuje nastolatków. Wong – wtedy piętnastolatek – jest znany z zorganizowania protestu w 2012 roku i skutecznego zablokowania zajęć z Edukacji moralnej i narodowej (德育及國民教育), którą w szkołach w regionie chciał wprowadzić Pekin.

Jeżeli coś można zarzucić zachdonim rządom, to brak jakiegokolwiek zaangażowania. Z konfliktem na Ukrainie i wojną z ISIS na agendzie nikt nie potrzebuje jeszcze sporu z ChRL.

Problemem dla KPCh nie jest interwencja Zachodu, ale dyfuzja kulturowa z Zachodem. Hongkończycy, ale też wielu Chińczyków nie chce żyć w autorytarnym państwie. Żądają rzeczywistej reprezentacji. W oczywisty sposób zadaje to kłam opiniom o rzekomej odmienności kulturowej Chin w dziedzinie społeczno-politycznej. Jeżeli Chińczycy nie chcą wolności i nie szukają sposobów na partycypację w życiu społecznym, to dlaczego dzieje Chin to historia nie kolejnych dynastii, wielkich zdobywców, ani nawet nie wielkich myślicie, ale to historia buntów, rebelii oraz spisków?

Trudno nie podziwiać ducha Chin, który mimo kilku tysiącleci tyrani, represji i prób uniformizacji w różnej formie nadal się buntuje, burzy i stara się zrzucić kolejną dynastię, tym razem czerwoną.

Opublikował/a Michał Bogusz

One Comment

  1. […] już odchodzi i nie ma żadnych sił sprawczych w przestrzeni społecznej. Wczoraj pisałem, że KPCh przegrała wojnę kulturową, ponieważ KPCh nie miała nic do zaoferowania młodym w Hong Kongu, tak samo jak nie ma nic do […]

    Polubienie

    Odpowiedz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.