dengue2

Dendze towarzyszy obfita wysypka.

ChRL stoi w obliczu wybuchu największej epidemii Dengi w ciągu ostatnich dwudziestu lat.

W Guangdong – najbardziej dotkniętej prowincji – odnotowano już ponad 23 tysiące zachorowań. Tylko w poniedziałek zarejestrowano ponad półtorej tysiąca nowych przypadków. Dwadzieścia na dwadzieścia jeden prefektur została dotknięta epidemią.

Do tej pory zmarło sześć osób. Denga leczona ma niewielką śmiertelność (2-3%), ale nieleczona sięga już 50%. Problemem jest brak powszechnej opieki medycznej. Zwłaszcza w regionach wiejski ludności nie stać na opłacenie lekarzy. Opieka medyczna w ChRL należy do najdroższych na świecie. Tylko ceny w Stanach Zjednoczonych są wyższe.

Narodowa Komisja Zdrowia i Planowania Rodziny zwróciła się do ludności o regularne czyszczenie wszystkich miejsc, gdzie mogą się rozmnażać komary, które roznoszą Dengę. Inne zalecenia głoszą potrzebę noszenia długich rękawów, używania moskitier itp. Władze w Kantonie rozdają mieszkańcom środki odstraszające komary i ustanowiły w tym dziesięciomilionowym mieście 450 stacji monitorujących.

Gwałtowny rozwój epidemii jest związany ze skokiem populacji komarów w prowincji. Według szacunków entomologów jest ich w tym roku pięciokrotnie więcej niż zazwyczaj. Wszystko przez wciąż bardzo ciepłe temperatury oraz obfite deszcze.

Rozprzestrzenianiu epidemii sprzyja także kalendarz. Z okazji wolnych dni po rocznicy powołania ChRL setki tysięcy – miliony raczej – robotników migrujących wyruszyły w podróż jak ChRL długa i szeroka. Denga już pojawiła się w prowincjach sąsiadujących z Guangdong.

Według danych WHO w krajach tropikalnych co roku na Dengę zapada od 50 do 100 milionów ludzi.

Opublikował/a Michał Bogusz

One Comment

  1. […] zeszłym roku pisałem o epidemii Dengi w Guangdong. Obecnie choroba nawiedziła Tajwan, który zmaga się z największą epidemią od 2003 roku, kiedy […]

    Polubienie

    Odpowiedz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.