Chikungunya

W zeszłym roku pisałem o epidemii Dengi w Guangdong. Obecnie choroba nawiedziła Tajwan, który zmaga się z największą epidemią od 2003 roku, kiedy władze zaczęły monitorować zachorowania na tą tropikalną chorobę.

Centrum kontroli chorób zakaźnych na wyspie mówi już o potwierdzonych dokładnie 4343 przypadkach i 10 zgonach od początku lata. Denga pozostaje niebezpieczna przede wszystkim, kiedy jest nieleczona. Nie wiele jednak wiadomo o długotrwałych, negatywnych efektach dla organizmu nawet mało gwałtownego przejścia choroby.

Ognisko choroby znajduje się na południu wyspy, w mieście Tainan (臺南), gdzie odnotowano większość zachorowań (3825). Dotknięte jest też drugie co do wielkości miasto Tajwanu – portowy Kaohsiung (445 przypadków).

Rząd przeznaczył rezerwowe fundusze (niecały milion USD) na walkę i zapobieganie rozprzestrzeniania się choroby w regionie.

Denga jest rozprzestrzeniana przez komary, które legną się małych zbiornikach ze stojącą wodą. W tym regionie świata są to jednak głównie pola ryżowe. Dlatego Tajwański Narodowy Uniwersytet Oceaniczny (國立臺灣海洋大學) wyhodował małą rybę słodkowodną, żywiącą się głównie larwami komarów. Ryby wypuszczane do zbiorników wodnych i na pola ryżowe w okresie ich zalania mają znacząco ograniczyć populację komarów.

Ciekawe, czy to się uda i jakie mogą być potencjalne konsekwencje dla ekosystemu. Komary są dla nas uciążliwe i potencjalnie przenoszą niebezpieczne choroby, ale stanowią ważne ogniwo łańcucha pokarmowego.

Opublikował/a Michał Bogusz

One Comment

  1. […] wybór, zwłaszcza w sytuacji, kiedy Tajwan został dotknięty w tym roku największą od lat epidemią Dengi. Co może przyciągnąć głosy niezdecydowanych wyborców oraz chrześcijan – Chen jest nie […]

    Polubienie

    Odpowiedz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.