18th_National_Congress_of_the_Communist_Party_of_China

Dzisiaj rozpoczęło się IV Plenum obecnego KC KPCh. Obserwatorzy – jak zwykle – mają duże oczekiwania związane ze spotkanie rządzących ChRL. Po „straconej dekadzie”, jak często określa się rządy ekipy pod wodzą Hu Jintao, wciąż nie brakuje wierzących, że biurokratyczna struktura, jaką jest KPCh, będzie wstanie wykrzesać z siebie potrzebne siły i podjąć wyzwanie rewitalizacji systemu przez reformy strukturalne.

Według przecieków na czterodniowym spotkaniu będą postawione cztery główne agendy.

1. Biuro Antykorupcyjne

Wiele wskazuje, że władze będą chciały powołać Biuro Antykorupcyjne, które będzie niezależne od lokalnych organów KPCh i będzie odpowiadać bezpośrednio przed Centralnym Komitetem Dyscypliny Partyjnej. Do tej pory komisja musiała korzystać z pomocy lokalnych struktur, które – co nikogo nie powinno dziwić – współpracowały z oporami.

Korupcja jest przede wszystkim wynikiem możliwości, jakie daje autorytarny system rządów oraz braku odpowiednich procedur. Na zmiany w tej dziedzinie jednak się nie zanosi.

2. Pewna niezależność sądów

Najważniejsza z zapowiadanych reform ma zakładać wyłączenie sądów z pod władzy lokalnych struktur partyjno-państwowych i przekazanie ich pod zwierzchnictwo Najwyższego Sądu Ludowego. Nawet, jeżeli Najwyższy Sąd Ludowy nie stanowi sądu najwyższego w sensie, jaki jest rozumiany na Zachodzie, to wyłączenie sądów spod władzy lokalnych struktur oznaczałoby krok do budowy w miarę niezależnego sądownictwa. Sądy miałoby wtedy władzę nad lokalnymi jednostkami partyjnymi, a to postawiłoby cały porządek polityczny ChRL na głowie.

Mam wątpliwości, czy coś takiego przejdzie. A jeżeli nawet będzie przegłosowane, to jak będzie implementowane w praktyce. Trzeba pamiętać, że sądownictwo w Chinach było w gestii lokalnych władz od niepamiętnych czasów i na nim wciąż w dużym stopniu opierają się lokalne struktur władzy. To może być ciekawy eksperyment, z którego KPCh może się szybko wycofać.

Na pewno należy się przyglądać wszelkim ruchom Pekinu w tej dziedzinie.

 3. Reforma rolna

Co prawda reformę rolną w ChRL przeprowadzono już u jej zarania, ale w dzisiejszych ludowych Chinach narastającym problemem jest łatwość z jaką chłopi są rugowani z ziemi. Innym problemem jest brak pionowej mobilności społecznej z powodu restrykcyjnego systemu paszportyzacji wewnętrznej, czyli hukou. Brak możliwości zmiany kategorii rezydencji z miejskiej na wiejską jest jedną z największych przeszkód w realizacji programu urbanizacji ChRL, co w rozumieniu planistów z KC ma być lekarstwem na wszystkie bolączki kraju.

Prawdziwym problemem będzie opór dotychczasowych beneficjentów systemu. Nie tylko mieszkańców dużych miast, ale też biznesu, który eksploatuje migrujących robotników nie mających szans na zmianę swojego statusu meldunkowego.

4. Reforma fiskalna 

Reforma fiskalna ma stworzyć przejrzystość i system ograniczeń w tworzeniu budżetów lokalnych władz. Rosnącym problemem zagrażającym stabilności rządów KPCh jest dług lokalnych władz różnego szczebla. Od kryzys gospodarczego 2008 roku, kiedy władze centralne uczyniły lokalne struktury odpowiedzialnymi za utrzymanie wzrostu gospodarczego, te zaczęły się zadłużać na potęgę aby móc finansować projekty infrastrukturalne. Wszystko w celu stymulowania wzrostu. Skumulowany dług osiągnął już niebotyczną sumę 3 bilionów RMB (pół biliona USD), a poczynione inwestycje równocześnie nie generują odpowiednich zysków.

Nie da się ukryć, że duże, „słomiane” inwestycje, są nie tylko problemem ChRL. Wystarczy spojrzeć na czarne dziury jakie stanowią stadiony z Euro 2012 w Polsce. W ChRL jednak problem wymknął się już spod jakiejkolwiek kontroli.

Plenum kończy się w czwartek i wtedy dowiemy się, czy ekipa Xi Jinpinga po dwóch latach rządów zdecydował się zmierzyć z największymi problemami ChRL.

Opublikował/a Michał Bogusz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.