china

Niedawno pisałem o tym, że w Pekinie są zamykane fabryki oraz odłożono w czasie rozpoczęcie sezonu grzewczego z powodu rozpoczynającego się w przyszłym tygodniu szczytu APEC. Teraz ujawniono kolejne obostrzenia.

Pierwszym było zakazanie jeszcze w piątek używania metra w strojach z okazji Halloween.

Halloween staje się w dużych metropoliach ChRL coraz popularniejsze i nie jest już obchodzone wyłącznie przez obcokrajowców. W tym roku jednak policja zakazała przebierańcom wchodzenia do metra. Wszystko w obawie o gromadzenie się gapiów i tworzenie „problemów”. Rządowe media nawet pisały, że kostiumy halloweenowe mogą wywołać zbiorową panikę. Za złamanie zakazu groził areszt i oskarżenie o wywołanie niepokojów społecznych. Wszystko w związku ze szczytem APEC.

Na tym nie koniec.

Wszelkie występy publiczne muszą uzyskać wcześniej zgodę policji i muszą być przeprowadzone precyzyjnie w wyznaczonym czasie. Agencje podają przykład grupy baletowej, która miała wystąpić w jednym z centrów handlowych między 17:00 a 17:30. Niestety autobus z artystami utknął w korku. Kiedy w końcu dojechali, pozwolono im występować tylko przez 6 minut, na które mieli jeszcze pozwolenie.

Urzędy stanu cywilnego nie będą udzielać ślubów w czasie szczyty APEC, aby wesela nie stanowiły pretekstu dla zgromadzeń.

Prace na wszystkich budowach wewnątrz miasta będą przerwane.

Policja nie będzie wydawać na czas zjazdu pozwoleń wjazdu lub wyjazdu z Pekinu.

Przez trzy weekendy poprzedzające szczyt uczniowie chodzą do szkoły, aby w jego czasie dostać wakacje i najlepiej nie wychodzić z domów.

Wszystko oczywiście, aby uniknąć jakichkolwiek incydentów w czasie spotkania APEC. Widać, jak bardzo władza jest niepewna sytuacji wewnętrznej i boi się nieprzewidzianego wydarzenia, które mogłoby być iskrą na chińskiej beczce prochu.

Opublikował/a Michał Bogusz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.