e0b44b48-f95a-11e0-a0ed-c24875a49af7

W starej komedii „Szpiedzy tacy jak my” (1985) amerykański satelita metrologiczny w pewnym momencie wysuwa ukrytą kamerę i zaczyna fotografować tereny Związku Radzieckiego.

W Pekinie chyba, ktoś niedawno obejrzał ten film i uwierzył, że amerykańskie satelity meteorologiczne faktycznie szpiegują.

W środę Narodowa Administracja Oceaniczna i Atmosferyczna (The National Oceanic and Atmospheric Administration – NOAA) podała, że w wyniku ataku hackerskiego – prawdopodobnie z ChRL – na system satelitów meteorologicznych musiano zablokować publiczny dostęp do informacji z nich pozyskiwanych. Pierwszy o ataku napisał jeszcze w wrześniu The Washington Post, kiedy personel NOAA wykrył atak, ale dopiero teraz oszacowano jego rozmiary.

Według jednych specjalistów Chińczycy nie próbowali nawet zdobyć określonych informacji (dane znajdują się w domenie publicznej i są powszechne dostępne), ale celem była analiza sposobów funkcjonowania wewnętrznego cywilnej administracji Stanów Zjednoczonych, a NOAA wybrano prawdopodobnie ze względu na duży poziom dygitalizacji, co ułatwiło penetrację. Inni uważają, że Pekin testował w ten sposób mechanizmy obronne Stanów Zjednoczonych.

Dane z satelitów meteorologicznych są niezbędne do tworzenia modeli pogodowych i odgrywają istotną rolę w wydawaniu ostrzeżeń o klęskach żywiołowych. Co więcej, już lądowanie w Normandii w 1944 roku pokazało, jakie znaczenie militarne ma zdolność do przewidywania pogody. Nie inaczej jest w gospodarce i to nie tylko w rolnictwie.

NOAA twierdzi, że trzeba było przeprowadzić szereg działań naprawczych, ale nie tylko przywrócono pełne działanie systemów, ale też nie doszło do zakłócenia harmonogramu publikowania prognoz pogody oraz ostrzeżeń. Jednak odmówiono udzielenia odpowiedzi na pytania o rozmiary ataku lub zakres prac naprawczych.

Zablokowanie publicznego dostępu do danych z satelitów meteorologicznych uderzy jednak najbardziej w samą ChRL. Chińscy meteorolodzy do tej pory są bardzo zależni od informacji z amerykańskich satelitów metrologicznych, ponieważ chińskich satelitów jest mniej i nie mają podobnych możliwości. ChRL jest obok Stanów Zjednoczonych jednym z państwa świata najbardziej narażonym na negatywne skutki nieprzewidzianych zjawisk pogodowych.

Opublikował/a Michał Bogusz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.