Fiery_Cross_reef_3114798b

Zdjęcie za IHS Jane.

ChRL buduje sztuczną wyspę na Morzu Południowochińskim. Prawdopodobnie na wyspie będzie też stworzony pas startowy.

Wygląda na to, że po zakończonym szczycie APEC Pekin zdecydował, że koniec z próbami zjednania sobie sąsiadów, czas ich teraz postraszyć.

Zdjęcia satelitarne pozyskane przez IHS Jane (między innymi baza wywiadowcza open-source) wskazują, że ALW już od trzech miesięcy na Rafie Fiery Cross (Ognistego Krzyża) w archipelagu Spratly buduje sztuczną wyspę zdolną zmieścić trzy kilometrowy pas startowy. Na zdjęciach także widać, że obok prawdopodobnego pasa startowego budowany jest port (widoczna jest już część falochronów) zdolny do przyjmowania wojskowych statków zaopatrzeniowych, włącznie z tankowcami. Oryginalnie rafa pozostawała pod wodą dopóki Chińczycy nie zbudowali betonowej platformy, na której była mała baza. Teraz rozbudowują sztuczną wyspę w dwóch kierunkach.

Prace na Rafie Fiery Cross są tylko jedną z konstrukcji prowadzonych przez ChRL w spornym regionie, ale pierwszą, na której – prawdopodobnie – będzie zbudowany pas startowy. Jest to jedyny sposób dla ALW na wzmocnienie swojego lotnictwa bojowego w regionie. Plan budowy lotniskowców jest daleki od realizacji, a jedyny już wdrażany do służby nie sprawuje się najlepiej.

Działania Pekinu tylko zwiększą napięcie w regionie i wymuszą analogiczne posunięcia ze strony innych państw. Do wysp Spratly zgłaszają swoje roszczenia obok ChRL także Wietnam, Filipiny, Brunei, Malezja oraz Tajwan.

Przede wszystkim jednak Pekin sabotuje w ten sposób własne plany Paktu o Wolnym Handlu Strefy Azji Pacyfiku (Free Trade Area of the Asia Pacific – FTAAP). Dlaczego Wietnam czy Filipiny miałyby wchodzić w układy z ChRL nie potrafiącą rozwiązywać sporów granicznych w pokojowy i dyplomatyczny sposób?

Opublikował/a Michał Bogusz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.