Spn_20141201204154

Tajwański gabinet podał się do dymisji po przegranych wyborach lokalnych w sobotę. W sumie rządzący Guomindang (GMD) stracił władzę w połowie samorządów, którymi rządził.

Perspektywy w wyborach prezydenckich w 2016 roku są dla narodowców co raz bardziej mizerne.

Premier Jiang Yi-huah zapowiedział dymisję już parę godzin po ogłoszeniu wyników – system komputerowy zadziałał na Tajwanie bez problemów – a formalną dymisję złożył wczoraj rano.

W sumie ustąpiło 81 członków gabinetu. Na razie wszyscy będą pełnić obowiązki do czasu wyznaczenia nowego rządu przez prezydenta Ma Ying-jeou. Wielu zapewne wróci na stanowiska. W parlamencie GMD wciąż zachowuje większość, a prezydencki system polityczny na Tajwanie daje prezydentowi dominująca rolę.

Do klęski GMD przyczyniły się obawy o zbyt dużą zażyłość narodowców z Pekinem, ale swoją rolę odegrały także słabnąca ekonomia oraz szereg skandali dotyczących bezpieczeństwa żywności.

GMD stracił pięć z sześciu dużych miast i otrzymał najniższe poparcie w historii demokracji na Tajwanie. Do obsadzenia było 11 130 różnych pozycji, a w wyborach wzięło udział 67,5% z 18 milionów uprawnionych. Co prawda, na wskroś wyspy GMD wciąż zdobył 40,7% głosów, kiedy opozycyjna Demokratyczna Partia Postępu (DPP) 47,5%, to jednak przy takim poparciu DPP będzie mogła zabezpieczyć prezydenturę dla swojego kandydata lub kandydatki, ale też zdobyć wyraźną większość w legislaturze.

Co ciekawe media w ChRL zrzucają winę za przegraną GMD na „nieudolność partii w zarządzaniu ekonomią i społeczeństwem” (SIC!).

Opublikował/a Michał Bogusz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.