Jedno ze zdjęć dołączonych do archiwum.

Jedno ze zdjęć dołączonych do archiwum.

Blogger “Xiaolan” opublikował archiwum elektronicznej korespondencji z lat 2013 i 2014 Biura Informacji Internetu Dystryktu Zhanggong, w mieście Ganzhou 赣州 (Prowincja Jiangxi). Archiwum zawiera nie tylko emaile (ponad 2700) z załącznikami, ale także zdjęcia oraz adresy elektroniczne (IP) „komentatorów internetowych” (网评员).

Bloger nazywa przeciek, jaki pozyskał, „dowodem na działanie Partii Pięciu Mao*”(见证五毛党的工作). Bez wątpienia mamy niesamowitą okazję aby poznać działanie cenzury internetowej w ChRL od środka.

Lista wynajmowanych przez władze prorządowych trolli ujawnia nie tylko imiona i nazwiska oraz adresy IP, ale też czym się zajmują zawodowo. Okazuje się, że głównie są to urzędnicy i kadrowi członkowie KPCh, którzy „po godzinach” dorabiają sobie pisząc prorządowe komentarze, trollując znanych opozycjonistów, ale także pisząc raporty o aktywności innych internautów.

Podobno, wbrew nazwie (5 mao), artykuł na około 500 znaków kosztuje 40 RMB na poziomie lokalnym i 200 RMB na blogu o zasięgu krajowym. Nazwa „Partia 5 Mao” wzięła się od mniej zdolnych „komentatorów internetowych”, którzy tylko kopiują i wkleja przygotowane przez innych teksty. To ci za każdy „komentarz” mają dostawać 5 mao. Oczywiście jedni i drudzy muszą działać zgodnie z „przewodnikiem opinii publicznej” przygotowanym przez wydział propagandy. Biurokracja zjada jednak już własny ogon, skoro część „internetowych komentatorów” spędza czas na kontrolowaniu „pracy” innych.

Z ujawnionych dokumentów widać też, że komórka w Dystrykcie Zhanggong zamieszkałym przez 468 461 osób, zatrudnia 3 etatowych oficerów i ponad 300 „komentatorów internetowych”. Na przykład, komentator 亥时热评, zarejestrowany w Pekinie, ma na swoim koncie na Weibo ponad 3,36 miliona obserwujących. Trzeba też pamiętać, że jest to jedynie jedna podstawowa komórka w całym systemie kontroli.

Samo Ganzhou to miasto na prawach prefektury, w skład której wchodzą 2 dystrykty, jedno miasto na prawach powiatu oraz 15 powiatów ziemskich. Wszystko wskazuje, że każda jednostka administracyjna ma podobne struktury kontrolne, choć moim zdaniem kilka powiatów ziemskich może podlegać pod jedną jednostkę. W sumie całą prefekturę zamieszkuje 8 361 440 osób (2010).

Biorąc pod uwagę archiwum „Xiaolan”, doniesienia, że aktywnie pracować nad kontrolą Internetu w ChRL morze w rzeczywiści od 280 do 300 tysięcy ludzi, wydają się całkiem prawdopodobne. Oczywiście mówimy zarówno o etatowych oficerach poszczególnych biur informacji Internetu różnego szczebla, jak i najemnych trolli.

Całe archiwum jest jeszcze dostępne pod tym linkiem.

* 10 fen = 1 mao; 10 mao = 1 yuan (RMB)

Opublikował/a Michał Bogusz

One Comment

  1. […] już o działaniu tzw. „Partii Pięciu Mao” (五毛党), czyli armii kilkudziesięciu tysięcy ludzi szerzących w Internecie […]

    Polubienie

    Odpowiedz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.