downloadW The New York Times ukazała się rozmowa z Johnem Osburgiem, antropologiem i autorem książki „Anxious Wealth: Money and Morality Among China’s New Rich” poświęconej chińskim nowobogackim, ich życiu, obawom i aspiracjom.

Jeszcze nie dostałem jej do ręki, więc nie mogę polecić, ale jeżeli wywiad może być jakąś wskazówką, to może być ciekawa pozycja.

Pytanie: Wspomniałeś, że ludzie mają dość sposobów, jak sprawy mają się w Chinach. Nie są zmęczeni partią komunistyczną per se, ale systemem, z którego w sposób oczywisty wyciągnęli korzyści, i który powoduje, że czują się dyskomfortowo.

Odpowiedź: Myślę, że przyczyna poczucia sprzeczności leży w niezadowoleniu pozostawania na łasce rządowych oficjeli z jednej strony, ale równocześnie w braku zdolności wyobrażenia sobie innego systemu politycznego dla China z drugiej. Boją się niestabilności. Stabilność polityczna jest bez wątpienia dobra dla interesów. Sądzę, że bogaci Chińczycy, z którymi rozmawiałem, wiedzą, iż nie są specjalnie lubiani przez szerokie masy Chińczyków i danie im realnych praw politycznych mogłoby oznaczać dla nich kłopoty. Podziwiają demokrację polityczną i system wielopartyjny, ale wielu z nich odnosi się sceptycznie do możłiwości ich dopasowania do Chin na obecnym etapie rozwoju.

W tym samym czasie nie podoba im się, że muszą nadskakiwać rządowym funkcjonariuszom i są sfrustrowani przez fakt, że ktoś, kto jest jedynie dobrze powiązany, jest zawsze zdolny do wykorzystania swojej przewagi i uczynienia ich bezbronnymi. Mimo całego zainwestowanego czasu w zabawianie oficjeli i zachowanie dobrych koneksji, mogą zniknąć w mgnieniu oka w wypadku czystki.

(…)

Polecam całość wywiadu!

Opublikował/a Michał Bogusz

One Comment

  1. Taki fragment wystarcza do kupna książki. Ciekawe czy będzie dostępna w Polsce.

    Polubienie

    Odpowiedz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.