indexChina 1945: Mao’s Revolution and America’s Fateful Choice

Richard Bernstein

Deckle Edge 2014

„Kto stracił Chiny?” – to pytanie zdominowało politykę Amerykańska w Azji Wschodniej na początku lat pięćdziesiątych. Był to zarówno zarzut o zdradę w czasie szalejącego maccartyzmu, jak i poważne pytanie o prowadzoną politykę.

Zaskoczenie było tym większe, że jeszcze na początku 1945 roku Amerykanie wiązali wiele nadziei z chińskimi komunistami. Przekazywali im broń i pieniądze na walkę z Japończykami, a w Waszyngtonie powszechnie uważano, że chińscy komuniści nie są wcale komunistami, a rodzajem azjatyckich ludowców (agrarystów). Przekonanie, które w głowach biurokratów nad Potomakiem stworzyło szereg złudzeń.

Także Mao i towarzysze uważali, że sojusz z Amerykanami będzie nie tylko wygodną przeciwwagą dla Moskwy, ale niezbędnym warunkiem modernizacji i wydźwignięcia Chin z biedy. Paradoksalnie miało się to sprawdzić po 1979 roku, kiedy zbliżenie z Waszyngtonem umożliwiło start chińskiego cudu gospodarczego.

Pod koniec 1945 roku przyjaźń jednak zamieniła się w otwartą wrogość.

Książka Bernsteina to świetny opis procesu oddalania się obydwu stron, a raczej urealniania romantycznych wizji po obydwu stronach. Jest to też zapis relacji w swoistym trójkącie, w jakim znalazła się KPCh między Moskwą i Waszyngtonem. W tle widać także działania wywiadowcze. Wreszcie to świetna ilustracja, tego jak polityka zagraniczna w wydaniu Stanów Zjednoczonych jest często chaotyczna i przypadkowa, a przede wszystkim krótkowzroczna. Jak dla drobnych sukcesów taktycznych Amerykanie potrafią działać wbrew własnym interesom strategicznym. Jak często nie rozumieją świata, w którym odgrywają tak ważną rolę.

Szkoda tylko, że brakuje w książce głębszej analizy przyczyn tej krótkowzroczności, ale mimo wszystko polecam.

Opublikował/a Michał Bogusz

2 Comments

 1. Brakuje analizy przyczyn, bo są oczywiste. Państwa kapitalistyczne z natury będą zawsze dążyły do szybkich materialistycznych korzyści mierzonych walutą. Tylko solidna ideologia gwarantuje dominację w dłuższej perspektywie, a najlepszą jej podwaliną – jak udowadnia historia – jest religia. Świat zachodu osłabiają i rozszarpują doraźne interesy korporacji i finansistów.

  Polubienie

  Odpowiedz

  1. Osobiście uważam, że słabość Stanów Zjednoczonych wynika z uwikłania polityki zagranicznej w sprawy wewnętrzne, gdzie decyzje są często podejmowane przez ludzi, którzy rozmawiają z Jezusem, a równocześnie nie potrafią wskazać na mapie północy. Kierowanie się jakąkolwiek ideologią lub religią w polityce jest – według mnie – irracjonalne i oznacza samobójcze samoograniczenie. Równocześnie dwu letni cykl wyborczy w Stanach Zjednoczonych jest zabójczy dla jakichkolwiek długoterminowych strategii oraz generuje środowisko polityczne podatne na populizm i komercjalizację całego procesu wyborczego. Co – zgadzam się – jest wykorzystywane przez podmioty pozapolityczne dysponujące odpowiednimi środkami finansowymi, dzięki czemu mogą wpływać na ośrodki polityczne aby podejmowały one decyzje korzystne dla tych podmiotów, ale szkodliwe dla dobra publicznego.

   Proszę mnie źle nie zrozumieć. Uważam, że posiadanie systemu moralnego jest niezbędne w polityce. Nie uważam jednak, że musi on być oparty na wartościach religijnych. Je n’ai pas eu besoin de cette hypothèse… 😉 Nie musi jednak wykluczać. Jestem też przekonany o trafności twierdzenia nurtu psychologicznego w politologi, mówiącego, że pragnienie władzy jest elementem dyskwalifikującym z pełnienia stanowisk publicznych, ponieważ pragnienie władzy jest dowodem dewiacji. Paradoks polega więc na tym, że osoby predysponowane do rządzenia nie chcą władzy, a osoby o nią się ubiegające nigdy nie powinny być do niej dopuszczone.

   Nie ma systemu politycznego, który potrafiłby sobie poradzić z tym dylematem.

   Polubienie

   Odpowiedz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.