001aa0ba5c8510b57e3412Nie raz pokazywałem na tym blogu, że w ostatnich latach (mniej więcej od Olimpiady w 2008 roku w Pekinie i początku światowego kryzysu gospodarczego) władze ChRL zaostrzają cenzurę i represję przeciwko wszelkim przejawom nieprawomyślności.

Według raportu NGO Freedom House opór społeczny w ChRL jednak nie tylko nie zmalał, ale wraz ze wzrostem presji ze strony rządzących narasta, choć nie przyjmuje (jeszcze?) spektakularnych form.

Raport zatytułowany „Kłopotliwe położenie Politbiura –  Konfrontując Ograniczenia Represji Komunistycznej Partii Chin” (The Politburo’s Predicament – Confronting the Limitations of Chinese Communist Party Repression) koncentruje się na pierwszych dwóch latach u władzy Xi Jinpinga.

Jedną z najważniejszych zmian jest fakt, że Chińczycy coraz mniej boją się władzy i nie boją się mówić o rzeczach, które ich dotykają, czy jest to zanieczyszczenie środowiska, czy prawa pracownicze. Dochodzi w związku z tym do coraz większej liczby wystąpień i są one liczniejsze niż w przeszłości.

Równocześnie narastają represje. Obecnie zatrzymano lub uwięziono rekordową (od czasu 1989 roku) liczbę intelektualistów, dziennikarzy i – co jest symptomatyczne dla ChRL – także prawników. Ucisza się znanych blogerów, a internetowa cenzura dotyka coraz częściej zwykłych użytkowników, których komentarze i wpisy są masowo kasowane.

Z raportu wyłania się obraz ciągłej gry w kotka i myszkę między władzą a społeczeństwem. Widać też, że rządzącym coraz trudniej utrzymać przewagę.

Zapraszam do przeczytania raportu.

Opublikował/a Michał Bogusz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.