chinese-jihadists

Według różnych doniesień w szeregach IS ma walczyć od 300 do 1000 obywateli ChRL.

Według doniesień państwowych mediów z ChRL IS (Państwo Islamskie) straciło do tej pory trzech bojowników z ChRL, którzy próbowali uciec.

Pekin słusznie się obawia, że bojownicy z Turkiestanu Wschodniego nie tylko przejdą na Bliskim Wschodzie dalszą radykalizację, ale też zdobędą bogate doświadczenie i kontakty, które będą chcieli wykorzystać w przyszłości na domowym gruncie.

Mimo strachu Pekin nie zamierza się jednak przyłączać do międzynarodowej koalicji walczącej z IS. Nie chodzi tylko o niechęć do uczestniczenia w przedsięwzięciu, któremu przewodzi Waszyngton. ChRL liczy także, że jeżeli się nie zaangażuje, to tak jak do tej pory „islamska międzynarodówka terrorystyczna” nie będzie się nią za bardzo interesować. Moim zdaniem to krótkowzroczne podejście.

Media w ChRL powołują się na informacje z kurdyjskich służb bezpieczeństwa, które doniosły, iż we wrześniu ubiegłego roku IS w Syrii aresztowała, skazała i straciła bojownika z ChRL, który rozczarował się dżihadem i próbował wyjechać. Kolejnych dwóch było wśród 16 zagranicznych bojówkarzy złapanych w czasie ucieczki i ściętych w Iraku w grudniu.

MSZ w Pekinie nie komentuje sprawy ograniczając się do mantry, że „ChRL przeciwstawia się wszelkim formom terroryzmu” oraz „jest gotowa do współpracy z międzynarodową społecznością by zwalczać siły terrorystyczne, włącznie z Islamskim Ruchem Turkiestanu Wschodniego, i strzec globalnego pokoju, bezpieczeństwa i stabilności.”

Nie raz pokazywałem na tym blogu, że to kombinacja presji demograficznej, dyskryminacji ekonomicznej i drakońskich represji powodują radykalizację mniejszości muzułmańskich w Turkiestanie Wschodnim. Paradoks polega na tym, że tutaj zawsze dominowały raczej umiarkowane i liberalne nurty islamu. Azja Środkowa obok Somalii czy Mali była regionem, gdzie największe wpływy społeczno-polityczne miał sufizm. ChRL swoją mało rozsądną polityką narodowościową i wyznaniową powoli zmienia Turkiestan Wschodni w centrum wahabizmu, które w przyszłości będzie destabilizować cały region.

Opublikował/a Michał Bogusz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.