Najnowszy sondaż wykonany przez think-tank Taiwan Braintrust pokazuje dalsze oddalanie się wyspy od kontynentu. 89,5% badanych postawionych przed wyborem miedzy tożsamością chińska albo tajwańską wybiera tę drugą. Wśród młodych (20-29 lat) odsetek jest jeszcze większy.
Tylko 6% wszystkich badanych uważa się za Chińczyków.
Jak można się było spodziewać największy odsetek utożsamiających się z Chinami jest wśród osób, które ukończyły 70 lat. Nawet tutaj nie nie przekracza jednak 10% (8,8).
W grupie między 30 i 39 lat, 93% identyfikuje się jako Tajwańczycy i 3,2 jako Chińczycy. Wśród najmłodszej badanej grupy (20-29) 92,5% optuje za tajwańskością a 2,4% za chińskością.
Mimo postępującej tajwanizacji ludności stosunek do niepodległości od lat utrzymuje się na mniej więcej tym samym poziomie. 7,9% opowiada się za zjednoczeniem, 31,2 domaga się niepodległości, a 56,2% wybiera status quo.
Postawieni przed wyborem miedzy niepodległością i zjednoczeniem respondenci wybierają w większości niepodległość, 68,9% do 17,1%. Wsparcie dla niepodległości rośnie także wraz ze spadkiem wieku. Wśród 20-29 latków 79,1% optuje za niepodległością, kiedy 12,7% za zjednoczeniem.
W badaniu zapytano też o preferencje polityczne. Demokratyczną Partię Postępu (DPP) popiera 33,9% a Partię Narodową (Guomindang – GMD) 20,5%.
Spośród liderów partyjnych, co ważne w świetle przyszłorocznych wyborów prezydenckich, 65% jest zadowolona z pracy Tsai Ing-wen (蔡英文) stojącej na czele DPP, a 20,8% niezadowolona. Eric Chu (朱立倫) przewodniczący GMD zbiera odpowiednio 46,7 i 27,1% .
Badanie przeprowadzono na próbie 1079 osób z dwudziestu miast i powiatów na wskroś kraju. Błąd statystyczny wynosi 3%.
[…] na histeryczną reakcję ze strony rządzących ChRL. Pekin już nieraz udowodnił, że nie rozumie zmian społeczno-kulturowych, jakie zachodzą na wyspie i dlatego w najgorszym wypadku tylko pogłębi przepaść dzielącą mieszkańców Tajwanu od […]
PolubieniePolubienie