Day 140 | GuanQian Road, Taipei, Taiwan

Najnowszy sondaż wykonany przez think-tank Taiwan Braintrust pokazuje dalsze oddalanie się wyspy od kontynentu. 89,5% badanych postawionych przed wyborem miedzy tożsamością chińska albo tajwańską wybiera tę drugą. Wśród młodych (20-29 lat) odsetek jest jeszcze większy.

Tylko 6% wszystkich badanych uważa się za Chińczyków.

Jak można się było spodziewać największy odsetek utożsamiających się z Chinami jest wśród osób, które ukończyły 70 lat. Nawet tutaj nie nie przekracza jednak 10% (8,8).

W grupie między 30 i 39 lat, 93% identyfikuje się jako Tajwańczycy i 3,2 jako Chińczycy. Wśród najmłodszej badanej grupy (20-29) 92,5% optuje za tajwańskością a 2,4% za chińskością.

Mimo postępującej tajwanizacji ludności stosunek do niepodległości od lat utrzymuje się na mniej więcej tym samym poziomie. 7,9% opowiada się za zjednoczeniem, 31,2 domaga się niepodległości, a 56,2% wybiera status quo.

Postawieni przed wyborem miedzy niepodległością i zjednoczeniem respondenci wybierają w większości niepodległość, 68,9% do 17,1%. Wsparcie dla niepodległości rośnie także wraz ze spadkiem wieku. Wśród 20-29 latków 79,1% optuje za niepodległością, kiedy 12,7% za zjednoczeniem.

W badaniu zapytano też o preferencje polityczne. Demokratyczną Partię Postępu (DPP) popiera 33,9% a Partię Narodową (Guomindang – GMD) 20,5%.

Spośród liderów partyjnych, co ważne w świetle przyszłorocznych wyborów prezydenckich, 65% jest zadowolona z pracy Tsai Ing-wen (蔡英文) stojącej na czele DPP, a 20,8% niezadowolona. Eric Chu (朱立倫) przewodniczący GMD zbiera odpowiednio 46,7 i 27,1% .

Badanie przeprowadzono na próbie 1079 osób z dwudziestu miast i powiatów na wskroś kraju. Błąd statystyczny wynosi 3%.

Opublikował/a Michał Bogusz

One Comment

  1. […] na histeryczną reakcję ze strony rządzących ChRL. Pekin już nieraz udowodnił, że nie rozumie zmian społeczno-kulturowych, jakie zachodzą na wyspie i dlatego w najgorszym wypadku tylko pogłębi przepaść dzielącą mieszkańców Tajwanu od […]

    Polubienie

    Odpowiedz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.