un_for_taiwan

Przez ostatnie lata, w czasach rządów Guomindang, sprawa obecności Tajwanu w ONZ nie była podejmowana przez władze w Tajpej. Obecnie jednak na wyspie wzmaga się kampania, prowadzona przez Michael Tsai Ming-hsien (蔡明憲), byłego ministra obrony w czasach Chen Shui-bian, mająca na celu „zachęcenie” nowych władz do próby powrotu do ONZ.

Szanse Tajwanu na przyjęcie do ONZ są praktycznie zerowe i na pewno doprowadzą Pekin do furii. Z innej jednak strony, zdaniem aktywistów kampanii „Taiwan United Nations Alliance”(台灣聯合國協進會), Tajpej nie ma nic do stracenia. Stosunki z kontynentem będą i tak przecież złe.

Michael Tsai (nie spokrewniony z obecną prezydent Tsai Ing-wen) koncentruje się na lobbowaniu w Waszyngtonie oraz namawianiu dyplomatów z krajów uznających Republikę Chińską na Tajwanie do pisania listów do Ban Ki-moon, Sekretarza Generalnego ONZ, by przedłożył sprawę uznania Tajwanu Zgromadzeniu Ogólnemu ONZ. Mimo że te starania nie mają większego oddźwięku – dzięki poparciu bloku afrykańskiego Pekin może zablokować starania o członkostwo Tajwanu we wszelkich organizacjach międzynarodowych – to zostały wstrzymane w czasach Ma Ying-jeou, który starał się prowadzić ugodową politykę wobec Pekinu.

Wznowiona kampania jest prowadzona przez organizację pozarządową, ale nie stanowi dla nikogo tajemnicy, iż nowy rząd patrzy na nią przychylnym okiem. Także fakt, że nowy rząd ma poparcie parlamentu, w którym po raz pierwszy opozycja ma większość dodaje działaczom wiatru w żagle – parlament będzie musiał odegrać formalną rolę w staraniach o członkostwo w ONZ. Wreszcie, aktywiści mogą czuć poparcie opinii publicznej na Tajwanie – prawie 85% badanych jest za podjęciem próby powrotu do ONZ.

resolution-2758Problem leży w interpretacji Rezolucji 2758 Zgromadzenia Ogólnego z 1971 roku, która usuwała „reprezentantów Chiang Kai-sheka” i przyznawała prawo reprezentacji Chin ChRL. Chiang Kai-shek nie godził się na rozwiązanie „dwóch państw” (na wzór dwóch państw niemieckich) i obstawał, że Republika Chińska na Tajwanie reprezentuje całe Chiny. W ten sposób Tajwan w ogóle nie znalazł się w ONZ. Na tym samym stanowisku stał także Ma Ying-jeou i dlatego blokował wszelkie starania o przyjęcie Tajwanu do ONZ.

Dzisiaj pozycja międzynarodowa ChRL jest na tyle silna, że może ona blokować wszelkie próby powrotu Tajwanu na arenę międzynarodową. W ten sposób Tajwańczycy wciąż płacą cenę za nierealistyczne pretensje Generalissimusa i jego następców z Guomindang do władania kontynentem.

Wydaje się, że Pekin wykorzysta kampanię by dodatkowo ukarać Tajpej i pogłębić kryzys w Cieśninie Tajwańskiej. Możliwe, że przynajmniej niektórzy politycy stojący za kampanią właśnie liczą na histeryczną reakcję ze strony rządzących ChRL. Pekin już nieraz udowodnił, że nie rozumie zmian społeczno-kulturowych, jakie zachodzą na wyspie i dlatego w najgorszym wypadku tylko pogłębi przepaść dzielącą mieszkańców Tajwanu od kontynentu, ale jeżeli przeholuje, to może też spowodować zmianę stanowiska światowej opinii publicznej, która dzisiaj jest – delikatnie mówiąc – obojętna na sprawę tajwańską.

Rosnące znaczenie Pekinu w sprawach światowych będzie też powodowało, że liczba państw nieprzychylnych ChRL będzie rosła. Tajwańscy politycy liczą, że będą mogli wykorzystać „zaniepokojenie ambicjami Pekinu” by wrócić do ONZ. Oczywiście Tajpej nie zajmie miejsca Pekinu, ale celem jest zwykłe członkostwo.

Nie przekonuje mnie jednak ten tor rozumowania. Myślę, że jeszcze minie sporo czasu i Pekin będzie musiał zrobić jeszcze wiele „faux pas” by społeczność międzynarodowa uznała, że czas przytrzeć mu nosa przyjmując Tajwan do systemu ONZ.

Ale kto wie? Może się mylę.

Opublikował/a Michał Bogusz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.